Rengarenk Bir Festival: Holi Festivali

‘Renklerin Festivali’ ya da ‘Bahar Festivali’ olarak bilinen ve çok eskilere dayanan bir Hindu geleneği Holi Festivali. Festival, bazı efsane ve mitolojilere dayanıyor.

Hint mitolojisine göre Hindu Tanrısı olan Brahma, kötülüklerin kralı Hiranyakaşipu’yu ölümsüz kılar. Fakat kötülükler kralı zamanla küstah ve kibirli biri olmaya başlar ve herkesin ona itaat etmesinin bekler. Krala itaat edenler olsa da kralın kendi oğlu Prablah, babasına itaat etmeyi reddeder. Bu itaatkarsızlığı üzerine Hiranyakapişu, oğlunu pek çok kez öldürmeyi dener. Ancak her öldürmeye çalışmasında bir diğer Hindu tanrısı olan Vishnu, Prablah’ı babasının gazabından korur. Hiranyakapişu, bir gün Prablah’ı kız kardeşi Holika’nın kucağında uyurken yakmayı planlar ve bu planını ikisi uyurken gerçekleştirir. Ama Holika’nın üzerindeki şal ateşte yanmaz bir şaldır. Holika, o durumdayken kardeşini düşünür ve şalını kardeşinin üzerine örter. Bunun üzerine Prablah kurtulur ama Holika orada ölür. Bunun üzerine tanrı Vishnu, kötülükler kralı Hiranyakapişu’yu öldürerek yerine oğlu Prablah’ı getirir. Holika’nın yanışı, iyinin kötüye karşı zaferi olarak adlandırılır ve Holi Festivali’nin ismi Holika’ya dayanmaktadır.  Her Holi Festivali yakılan büyük bir ateşle ile başlar; Holika’nın yanışı, bir kuklanın yakılışı ile temsil edilir ve herkes o ateşim küllerinden alıp evine götürür. Bu küllerin onları ve evlerini kötülüklerden koruyacağına inanılır.

Yakılan ateşle başlayan festival, herkesin önce kendi yüzlerini boyadıkları ve sonra da festivale katılanların birbirlerine attıkları rengarenk boyalarla devam eder. Elbette Holika efsanesi gibi bu boyaların da bir efsanesi var. Yine mitolojiye göre Hint tanrısı Krishna, esmer ve karanlık bir tene sahiptir. Arkadaşı Radha’nın ise onun aksine rengarenk bir teni vardı. Krishna arkadaşının bu rengarenk tenini kıskanır ve bunu doğanın bir adaletsizliği olarak düşünür. Bu konuda annesine dert yanar. Annesi ise Krishna’ya yüzünü doğadaki istediği renklerle boyayabileceğini söyler. Krishna’nın bu teklif üzerine yüzünü renklerle boyaması bir gelenek haline gelir.

Tüm bu gelenekleri devam ettiren Hintliler, her yıl mart ayının ilk dolunayında Holi Festivalini gerçekleştiriyor. Yüzler boyanıyor, müzikler çalınıyor, danslar ediliyor ve baharın gelişi olabilecek en renkli şekilde kutlanıyor.

Festivalde ‘gulal’ adı verilen doğal malzemelerle yapılan boyalar kullanılıyor. Bu boyaları festival boyunca marketlerde ve satıcılarda bulmak mümkün. Herkesin yüzünü bu boyalarla boyamasının ve birbirlerine bu boyaları atmalarının başka bir nedeni daha var aslında: Eşitlik! Hindistan’da çok uzun zaman etkisini gösteren kast sistemine bir gönderme aslında bu gelenek. Boyalar sayesinde o an herkes eşit oluyor ve zengini fakiri, iyisi kötüsü herkes bir arada oluyor.

Dahası da var: Bu boyaların renklerinin her birinin bir anlamı var.

Kırmızı renk: Masumiyet

Yeşil renk: Canlılık, enerji

Mavi renk : Sakinlik

Sarı renk: Dindarlık anlamlarını taşıyor.

 

 

Boyaların yanı sıra festivalde renkli sular da kullanılıyor. Renkli sularla bildiğimiz su savaşı yapıyorlar. Renkli boyalar gibi bu suları da insanlar birbirlerine atıyorlar. Ve elbette ki bu suların da bir anlamı var Holi kültüründe. Bir başkası su atarken kaçmamak ‘Senden korkmuyorum, sana güveniyorum.’ anlamı taşıyor.

Her yapılanın birbirinden güzel anlamlar taşıdığı bu eğlenceli festival kesinlikle ‘yaşıyorken yap’ılması gerekenler arasında. Fakat bu eğlenceyi yerinde yakalamak gibi bir imkanınız yoksa üzülmeyin; bu festival son yıllarda ülkemizde de çok tercih ediliyor. İstanbul ve İzmir gibi bazı şehirlerimizde birkaç kez Holi etkinlikleri düzenlendi.

Her gününüz böyle rengarenk olsun.

Yaşıyorken yapın.

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.