Yeldeğirmeni’nin Gizli Sakinleri

Önce gökyüzümüzü elimizden aldılar, sonra bizleri duvarların içine hapsettiler. Bir çatı altına kaç hüzün, kaç mutluluk sığabilir? Eski ahşap bir evin önünden geçerken bu evde kaç gözyaşı silindi, kaç hayal kırıklığı atlatıldı diye düşünmedik mi hiç?

Kapalı kapılar ardında nelerden kaçtık bu zamana kadar. Her sabah kapısını çekip çıktığımız o evde sırtımızdakileri bırakıp, her akşam eve dönünce tekrar sırtlanmadık mı?

Her evin, o evde oturan herkesin bir hikayesi vardır duvarlarına sindiği. Yazılışı ve okunuşu bu kadar basitken, sığdırdığı anlamlar ne kadar da derin.

“Ev”

Sizin de geçtiğiniz yolda, yürüdüğünüz sokakta illaki aklınızdan “kim oturuyor acaba bu evde” ya da oturduğunuz evde “önceden kim oturuyordu” diye gezinen sorular geçmiştir.

İşte bu hissiyat üzerine illüstratör Tuba Şahintürk’ün başlattığı “Bir ev” isimli projeyi sizinle paylaşmak istedik. Projeye yeni başlayan Şahintürk ilk durak olarak Yeldeğirmeni’nde dolaşıyor ve oradaki evlerde yaşaması muhtemel insanları resmediyor.

Tuba Şahintürk’ün yarattığı karakterlerin her biri, hepimizden bir parça taşıyor. Çizilen her resim sizden, bizden ve hepimizden. Onun illüstrasyonlarında mahallemizdeki bakkalı, her gün karşılaştığımız komşuyu, köşedeki kafenin müdavimini ya da kendimizi görebiliriz. Tümünün ortak noktası ise hızla dönüşen ve hafızası silinen bir şehrin arada kalmış sakinleri. Projenin Yeldeğirmeni’nden başlaması ise bu yüzden anlamlı. Yeldeğirmeni, eski İstanbul dokusunu hala muhafaza edebilen sayılı mahallelerden biri.

“Şimdilerde dükkanı butik olmuş mahallenin eski manavı Suat Amca.”

“Ankara Apartmanı sakini Melek.”

“Artan kiralar yüzünden evsiz kalan Cihat ve Neriman.”

“Meriç Bey işe hep şık gider.”

“Sevim Abla yine alışverişten elleri dolu dönüyor.”

“Her gün sırf kafede çalışan Ayşe’yi görmek için, saatlerce kitap okuyormuş gibi yapan Fikret.”

“Bir Cumartesi klasiği olarak kıyıda köşede ne kadar kafe varsa hepsi dolu.”

Serinin devamı için instagram sayfasına göz atabilirsiniz.

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.