Yaşıyorken görmeniz gereken 10 yer

Sizler için ‘ Yaşıyorken Gör ‘ dedik ve Dünya üzerinde mutlaka gidip görülmesi gereken yerleri derledik. İyi yolculuklar!

1)Split Pinnacle, Hunnan , Çin 

Split-Pinnalcle-Hunnan-China

Çin’in güney doğusunda yer alan Split Pinnacle, Çin’i baştan başa kateden Yangtze Nehri’nin vadisinde bulunuyor. Binlerce yıllık jeolojik aşınmalar sonucunda vadinin tam ortasında tek başına kalan Split Pinnacle, dünyanın en güzel manzaraları arasına girmeyi hakediyor.

2. National Park Berchtesgaden, Bavaria, Almanya

Berchtesgaden

Berchtesgaden, Almanya Münih’in 120 kilometre güneydoğusunda Avusturya sınırına yakın bir yerde bulunur. Anlatılan hikayelerdeki yer burası olmalı! İnsanın sadece fotoğrafına bakınca bile içi huzur dolmuyor mu?

3. Baatara Gorge Waterfall, Lübnan

Baatara-Gorge-Waterfall-Lebanon

Lübnan‘da bulunan ve 225 metre yükselikten bir çukura akan Baatara Gorge (Derin Geçit) Şelalesi karların erimesi ile oluşmuş. Şelalenin aktığı çukurun etrafında bulunan 3 doğal köprü üzerinden geçmek ziyaretçilere adrenalin dolu dakikalar yaşatıyor. Bakarken bile başımız döndü!

4. Torres del Paine National Park


Torres-del-Paine-National-Park

Patagonya’nın Şili sınırları içerisinde yer alan Torres del Paine Milli Parkı, ismini gökyüzüne kule gibi uzanan üç masif kayadan alıyor. And Dağları’na özgü hayvan ve bitki türlerinin bulunduğu milli park koruma altında. Deniz seviyesinden 2,000 ile 2,500 metre yükselikte bulunan ulusal parka ulaşım güçlüğü nedeniyle gelenlerin az olması, doğal yapının zarar görmesini de engelliyor.

5. Dark Hedges, Northern Ireland

Dark-Hedges-Northern-Ireland

On sekizinci yy’dan günümüze kadar kalmayı başaran Dark Hedges, kayın ağaçlarının sıralandığı bir cadde. Kuzey İrlanda‘da bulunan, Stuart Ailesi’nin girişimi ile yapılan bu cadde, eve gelen konukları etkileme fikri ile doğdu. Game Of Thrones dizisinin bazı bölümlerinin de çekildiği cadde, diziden sonra iyice popülerleşti. Kesinlikle yaşanılası yerler arasına İrlanda’yı katıyoruz!

6. Wineglass Bay – Freycinet National Park, Tasmania, Avustralya

Wineglass-Bay-Tasmania

Freycinet Ulusal Parkı Avustralya’nın Tazmanya adasında bulunuyor. Turkuaz renkli denizi, bembeyaz kumsalları ve granit dağları ile insanı etkileyen bir doğaya sahip milli park Avustralya’da görülmesi gereken yerler arasında. Tüplü dalış seçeneklerinin bulunduğu milli parkta sualtı aktivitileri de yapılıyor. Bizim de Ölüdeniz’imiz var bir kere.

7. Eagle Crest, Oregon, USA

Eagle-Crest-Oregon-USA

 ABD’nin Oregan eyaletinde bulunan, Eagle Crest bölgede en kaliteli oksijenin bulunduğu yer olarak ünlü. Trekking, kros, yürüyüş gibi sporları yapanların tercih ettiği vadideki orman varlığı görülmeye değer. Dağ manzarası eşliğinde yürüyüş yapmak isteyenler doğa severler fotoğraf karelerini ölümsüzleştirebilirler. Adeta bir tablo gibi, izlemeye doyulamayacak bir yer olarak kenara not etmenizi tavsiye ederiz.

8. Grand Teton National Park, Wyoming

Grand-Teton-National-Park-Wyoming

ABD’nin Wyoming eyaletinin batısında bulunan Grand Teton Ulusal Parkı, buzul gölleri, dağları ve ormanlarıyla tam bir doğa harikası. 1929 yılından bu yana koruma altındaki bölgede avlanmak yasak. Sadece kısa süreli giriş çıkışlar için izin verilen bölgeye daha çok temiz hava almak ve spor yapmak isteyenler geliyor.

9. Gastein, Avusturya

Gastein-Austria

Avusturya‘nın Salzburg kentinde kendi adıyla anılan vadide kurulan Gastein, şehir gürültüsü ve stresinden oldukça uzakta. Yüksek dağlar, akarsular ve yemyeşil ormanlarla kaplı vadide dünyanın tüm gerçekliğinden uzaklaşmak mümkün.Şifalı kaynak suları bölgeye tedavi olmak için gelenlerin sayısını artırırken, bölgede sağlık turizmi her geçen yıl gelişiyor.

10. Pomerania, Polonya

Pomerania-Poland

Pomeranya, güney Baltık kıyılarında; Polonya’nın batısını ve Almanya’nın doğusunu kapsayan alana verilen bir ad.

5. ya’da Alman egemenliğinde yer alan bölgenin kültürü; yoğun olarak İskandinav ögeleri taşıyor. Bölge ilk kez 10. yy’ın 2. yarısında Polonyalı dük I. Mieszko tarafından ele geçirilmiş.

1116-1121 yıllarına kadar Polonya’da kalan bölge; 1135’te tekrar Almanya’nın eline geçmiş. Boleslaus Wrymouth’un oğulları arasında paylaştırılan Pomeranya; kısa süre sonra 1156’da Kutsal Roma İmparatorluğu’nun eline geçti.

Bölge günümüzde kuzeybatı Polonya ve kuzeydoğu Almanya’yı kapsıyor. Tarihte yoğun olarak Slav kökenli halkların etkisinde kalan Pomeranya, günümüzde çağdaş bir Doğu Avrupa bölgesidir.

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Gez içinde yayınlandı