Yaşıyorken Gör; Kuzey Işıkları

Kuzey ışıklarını izlemek herhalde yaşıyorken deneyimlenmesi gereken 101 olay listelerinin tamamında bulunmakta. Her ne kadar bu listelere çok itibar etmeyip “hadi oradan gökyüzü hareketi işte” demiş olsam da, bu deneyim insanı farklı bir boyuta taşıyor.

Bilmeyen ya da daha az bilgisi olanlar için bir sefer de burada Kuzey Işıkları nedir ve nasıl oluşur en basit haliyle anlatmak istiyorum.

Kuzey Işıkları Nedir?

Fizik derslerinden hatırlayacağınız gibi dünyanın manyetik alanı kutuplarda daha yoğun. Güneş ışınları ise dünyamıza elektrik yüklü parçacıklar ile beraber ulaşıyor. Kuzey ışıkları işte tam bu noktada dünyanın manyetik alanı ve Güneşten gelen yüklü parçacıkların çarpışması sonucu ortaya çıkıyor. Daha detaylı bilgi için buradan izleyebilirsiniz. Bu muhteşem fizik olayının sonucu olan görselleri ise yazının devamında görebilirsiniz.

Kuzey ışıkları için bölgenin eski halklarının belli inanışları var. Bu inanışlardan benimde sevdiğim Sami’lerin kuyruğunu sallayan Tilki benzetmesi oldu. Gerçekten de kuzey ışıkları sanki bir kuyruk sallaması şeklinde oluşuyor.

Kuzey ışıklarını görebilmek pek çok parametreye bağımlı; en önemlisi güneşte patlamalar olması gerekiyor, zira kuzey ışıkları bu şekilde oluşuyor. Diğerleri ise açık ve bulutsuz bir hava ve ışıkları izleyeceğiniz yerin şehir ışıklarından uzak olması. Ne alaka demeyin sokak lambaları o kadar engelliyor ki görüntüyü, inanamazsınız.

Işıklar kendisini yoğunlukla kuzey ve güney kutup daireleri içerisinde gösteriyor, peki bu adresler nereler olabilir? Norveç Tromso, Finlandiya Lapland, İzlanda, Norveç Svalbard, Alaska, Kanada’nın kuzeyi, Sibirya…

Yaptığım araştırmalar sonucunda hem ışıkları görme ihtimalimizin yüksek olacağı hemde aynı zamanda yol masraflarının belimizi bükmeyeceği Tromso’da karar kılıyoruz.

Öncelikle İstanbul’dan Tromso’ya direk uçuş bulunmamakta. Bu demek oluyor ki iki aktarma yapılarak gidilecek. Bizim tercihimiz ise şehri Norveç’i bir kuzeyden bir güneyden tanımak adına Oslo. Dilerseniz Londra, Stockholm veya Norveç’teki diğer şehirlerden de aktarma yapabilirsiniz.

Cumartesi sabahı kalkan Pegasus, Oslo uçağı ile 3.5 saatlik bir yolculuk akabinde Oslo’ya varıyoruz. Oslo’da yaklaşık 6 saat oyalandıktan sonra 1.5 saatlik Norwegian Airlines ile Tromso uçuşumuzu tamamlıyoruz, artık kuzey kutup dairesi içindeyiz.

Tromso’da şehir merkezinde kalabileceğiniz gibi Airbnb ile şehir merkezine uzak köylerde de kalabilirsiniz. İlk gittiğimiz akşam ulaşımın zor olacağı gerekçesi ile şehir merkezinde bulunan Smart Otel’de konakladık. Ertesi gün Kvolaya’daki eve geçiş yaptık. İki seçeneğinde her zaman olduğu gibi avantaj ve dezavantajları bulunmakta. Şehir merkezinde kalma durumunda istediğiniz zaman istediğinize ulaşma şansınız var ancak ışıkları izleyebilmek için tur ayarlamak zorundasınız. Evde kalmak ise her zaman için daha rahat ve eğer eviniz bir miktar ıssız bir yerde ise ışıkları tur ayarlamadan görebilirsiniz. Bu seçeneğin kısıtları ise dışarıda yemek seçeneğinin olmaması ve ulaşım. Tur fiyatlarının yaklaşık 600-700 TL’den başladığını düşünecek olursak evde kalma seçeneği çok daha baskın hale geliyor.

Eve yerleştikten sonra başlıyoruz beklemeye, elimizde telefonlar bir yandan gökyüzüne bakıyor bir yandan aplikasyondan takip ediyoruz ışıkların geleceği zamanı. Işıkların hareketlerini takip edeceğiniz pek çok uygulama bulunmakta, telefonunuza indirmekte fayda var. Benim tercihim Aurora, ışıkların görülme yüzdesini ve saatini neredeyse %95 oranında doğrulukla bildirdi.

En güzeli ve en önemlisi ise bu muhteşem anları fotoğraflamak. Tembellik yapıp tripot ve DSLR fotoğraf makinesi götürmedim. Telefonuma yüklemiş olduğum bir uygulama ile çekmiş olduğum resimler hiç yoktan iyi ancak iyi bir makine ile olabilecek harikaları siz düşünün.

Doğa ile iç içe bir ortamda, tertemiz havasıyla ışıkların dansını izlemek yaşıyorken yapılacak belki de en önemli deneyim. Hadi oradan demeyin, hadi harekete geçin.

Seyahatle kalın…

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid