Türk filmlerinde 90 lar

Yıllar 90 lara geldiğinde senaryoların değişmesi daha bir alt zümreye seslenilmesi ihtiyacımı duyuldu bilmiyorum, belkide o dönemin İstanbul u  gerçekten karanlık diyedir.

Bunun en güzel temsilcisi aslında tabutta rövaşata ile karşımıza çıkıyor  : Sefilliğin ve açlığın nasıl bişey olduğunu izlerken hissetmek mümkün.

Bir başka has filmimizde tabiki ağır romandır : Cem karacanın bir gün belki hayatta diye başlayan o şarkıyı bilmeyenimiz yoktur. İşte o şarkının olayı bu filmdir Okan Bayülgen  o zamanlar entel bir canavar değil adeta birer oyuncuymuş. Tabi koleradaki bütün oyuncular güzel oynamış Müjde Ar olsun Savaş Dinçel olsun hepsine burdan teşekkürlerimizi sunarız

Ustalara saygı ayrı bir olaydır da bir filmimiz var ayakta izlesek te olur oturmaya terbiyemiz yetmez . Yıl 97 ve Zeki Demirkubuz Türk sinemasında insan duygularını işliyor ama bu öyle bir filmki daha önce hiç bir yönetmen böyle bir film çekmemişti. Ayrıca filmin en güzel sahnelerinden biri olan Haluk bilginerin o uzuuun tirat ı gelsin sizlere

Eşkiya : Uğur yücel in parlak yılları zaten daha sonrada nasıl yaşlandı bizde anlamadık. Şener Şen yılların oyunculuk deneyimini bir araya getirmiş ve duyguları adeta su gibi bize yansıtmış, film herşeyden çok bu güzel ikilinin aslında .

Cem yılmazın sahneye yeni adımlar atarken o zamanların en tatlı filmiydi belkide ” Her şey çok güzel olacak ”

Abi kardeş ikilisinin küçük kardeşin adeta hiç büyümemesinden gelen bir serüveni bize yansıtıyor. İçinde gerçekten çok tatlı olayların da ardı ardına gelmesi bence filmi izlemeye değer kılıyor

Benim favorim dediğiniz hani izlemekten sıkılmadığınız bir film vardır ya hep buda benimkisi işte döneminin son örneği, devrinin en son yıldızıdır ” Dar alanda kısa paslaşmalar ” .

Filmin basit ve normal insanların hayatta tutunmak için semt takımlarını desteklemesi ve bu takıma yürekten bağlanmasını konu edinirken bireylerin de iç dünyasındaki aşklarının nasıl birer birer mutsuzluğa dönüştüğünü gösteriyor bize. Platonik aşkın en güzel örneğidir kaleci torba mesela .

 

Erkan can ı yine hiç bir yere bırakmıyoruz bazı filmlerde yıldızlaşır bu isimler heh işte o film ”Gemide” filmidir .

Napıcaz be kamil diye başlayan o cümleler bu filmin içinde geçer hep. Tabi sizin o sahneden başka şeylerde aklınıza gelebilir bunlardan bir tanesi de bu dünyanın iki şeyden yıkılmasıdır .

Gemide filminin paralel yapısı da vardır elbet ”Laleli de bir azize ” film aşırı eleştirileri ve kötü yorumlara maruz kalmasından dolayı buradaki listede yer vermedim isteyenler izleyebilir elbette .

 

 

 

 

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid