Titanik’e Geç Kaldığı İçin Binemeyen Türk Doktor: Besim Ömer Akalın

15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpan ve yaklaşık 2 saat 40 dakika içinde Kuzey Atlantik Okyanusu`nun buzlu sularına gömülmüş bir gemidir Titanik.

Ancak, 1514 kişinin ölümüyle sonuçlanan bu kazayı kılpayı kaçırarak hayatta kalmayı başaran biri vardı. Hem de bu kişi bir Türk`tü. Bu kişi Türk Doktor Besim Ömer Akalın`dı. Hatta bileti olduğu halde gemiyi kaçırıp binemeyen tek yolcuydu.

Titanik`te 2224 yolcu olması gerekirken, 2223 yolcu vardı ve o sıra Besim Ömer Akalın bindiği tren ile, Fransa`da bulunan Cherbourg limanına gitmeye çalışıyordu. Ancak kötü hava şartları ve toprak kaymaları buna engel oldu ve tren 16 saat sonra Cherbourg limanına vardığında Titanik, Southampton limanından çoktan hareket etmişti.

Hayatını, kaçırdığı gemiye borçlu olan Ünlü Doktor Besim Ömer Akalın`nın bu trajedik ve manşetlere konu olan öyküsünü sizler için hazırladık.

 

Türkiye`nin ilk doğum kliniğini açan ve doğum üzerine ilk çağdaş kitabı yayımlanan Türk Doktor Besim Ömer Akalın Titanik’e bilet alan yolcular arasındaydı.

 

 

Titanik`te 2224 yolcu olması gerekiyordu, ancak 2223 yolcu vardı.

1912 yılında New York’taki bir kongre nedeniyle bir ay önceden biletini alıp Titanik’teki yerini çoktan ayırtmıştı. Doktor Besim Ömer Akalın`nın, Fransa’dan başlayan tren yolculuğu, kötü hava şartları sebebiyle Titanik gemisinin Southampton limanından sonra 2. durağı olan Cherbourg limanına zamanında varamadığı için gemiyi kaçırmasına sebep olmuştu. Bileti olduğu halde gemiye binemeyen tek yolcu Akalın’dı.

 

 

Yolculuğu Titanik’in Southampton limanından sonra uğrayıp yolcu alacağı Fransa’daki Cherbourg limanında başlayacaktı.

Limana gidecek olan trene binen ancak kötü hava şartları sebebiyle, şiddetli yağmur ve yağmurun yol açtığı zemin ve toprak kaymaları yüzünden Cherbourg limanına tam 16 saat sonra ulaşmıştı.

 

 

Türk Doktor Besim Ömer Akalın Cherbourg limanına geldiğinde, Titanik limandan ayrılalı tam 4 saat olmuştu.

 

 

Titanik`i kaçıran Doktor, New York’a giden başka bir gemi buldu ve biletini aldı.

 

 

Gemiyi beklerken bir gazeteden Titanik’in battığı haberini alan Besim Ömer Akalın okuduklarına inanamadı.

“Tanrı bile batıramaz!” dedikleri gemi bir buz dağına çarparak, 2223 kişiden 1514’ünün hayatına son verdi. Üstelik ölen yolcular listesinde Akalın’nın adı da geçiyordu. Gemiyi kaçırmasına rağmen adı yolcular listesinden silinmemişti.

 

Kadın ve çocuk hastalıkları konusunda ülkemizin en önde gelen doktorlarından biriydi.

Askeri Tıbbiye mezunu olduğu için Ömer Besim Paşa olarak anılıyordu, ikinci meşrutiyet’te, rütbesinin paşalıktan albaylığa indirilmesine karşın, halk kendisini Besim Ömer Paşa diye hitap etmeyi sürdürdü ve 1934 yılında “Akalın” soyadını aldı. Sonra ki yıllarda Darülfünun’da rektörlük yapan Akalın, 1933’teki üniversite reformu sırasında kadro dışı bırakıldığı 1935 -1940 tarihleri arasında da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milletvekilliği yaptı.

 

 

Ardında tam tamına 77 eser bıraktı ve bunlardan en önemli eserlerinden biri olan “Nevsal-ı Afiyet” Türkiye’de hazırlanmış ilk tıp yıllığı oldu.

Ülkemizdeki ilk doğum kliniğini açan, doğum üzerine ilk çağdaş kitabı Nevsal-i Afiyet`i yayımlayan Besim Ömer Akalın, Türkiye’de çağdaş doğum biliminin liderlerindendi. Lakap olarak “Ebelerin ebesi” adı ile anılırdı ve ebelik mesleğinin kurumsallaşmasına, hemşirelik ve hasta bakıcılık mesleğine de büyük katkılarda bulunmuştu. Türkiye`de tıbbî yayıncılığı başlatan ilk bilim insanı diyebiliriz kendisine.

 

Titanik`in batmasının ardından uzun bir süre sonra bir röportajında ise şu sözleri dile getirmişti:

“Titanik’ten kurtulan tek Türk benim.. Onun için artık hiç bir kazadan korkmuyorum.. 1514 ölü.. elimi bir az daha çabuk tutsaydım bu rakamı 1515 yapabilirdim.. Hayatımı, bir gemiyi kaçırmama borçluyum!”

 

Bonus: Belgesel Tadında

Türk Doktor: Besim Ömer Akalın ve Hayatı

 

Kaynak;

 

 

 

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid