Studio Ghibli’nin İzlenmesi Gereken 10 Anime Filmi

Walt Disney dendiği zaman aklımıza o büyülü masallar, çocukluğumuzda izlediğimiz eğlenceli çizgi filmler ve animasyonlar geliyor. Peki ya daha fantastik ve bambaşka bir dünyadan bahsetsek?

Animelerin efendisi Studio Ghibli size hayal dünyasının kapılarını açıyor. Yasuyoshi Tokuma, Hayao Miyazaki, Isao Takahata ve Toshio Suzuki’nin kurduğu bu dünya inanılmaz eserlere imza attı. Üstelik bilgisayar çizimlerinin aksine onlar el çizimlerini tercih ediyor, en fazla yüzde 10’luk bir kısmını bilgisayar üzerinden yapmaya özen gösteriyorlar.

Filmlerinde yarattıkları karakterlerin sıra dışılığının yanında büyük anlam ifade ettiklerini de söyleyebiliriz. Yalnızca çizgilerden hikayeler oluşturmakla kalmıyorlar, bu çizgileri adeta sanata dönüştürüyor.

1.Princess Kaguya

‘Prenses Kaguya Masalı’ tamda buna yaraşır nitelikte bir film. Özellikle son zamanlarda sadece bilgisayar üzerinden üretilen animasyonların aksine, Isio Takahata’nın yönetmenliğindeki yalnızca suluboya tekniği ile çizilmiş bu eser 8 yıllık bir emeğin sonucunda tüm zamanların en başarılı anime filmlerinden biri olmuştur. Bambu Kesicisinin Hikâyesi adlı 10.Yüzyıl’a ait bir Japon halk hikayesinin resmedildiği bu eserin vermiş olduğu duygu kesinlikle üzerinde tartışılacak ve derin anlamlar çıkarılacak nitelikte. Sade renklerin tercih edildiği bu eserin çizimleri ve müzikleri akılda kalır cinsten.

Fragman;

 

Kendisine Animelerin Walt Disney’i ünvanı verilse de bundan pek hoşlanmayan Hayao Miyazaki ise farklı dünyası ile oluşturduğu eserlerinde iyilik ve iyi düşüncenin temellerini ustaca işleyip izleyicilerinin olaylara daha olumlu ve umutlu yaklaşmasını hedeflemiştir. Hikayelerindeki kötü karakterleri asla çok kötü değildir. Onların bile ılımlı sevgi dolu duygularının tamamıyla yitmediğini fark edebilirsiniz.

2. Spirited Away

Ruhların Kaçışı da işte buna yaraşır cinsten ve kesinlikle her yaşta kişilerin izlemesi gereken tarzda bir Animedir. Üstelik sıradaşı karakterleri ile sizi bir süreliğine gerçeklikten soyutluyor ve hikayesinde değişik anlamlar barındırıyor.

Fragman;

 

3. My Neighbor Totoro

Daha da fantastik iki küçük çocuğun hayal dünyasına yolculuk etmek isterseniz 1988 yapımı ve şirketi zirveye taşıyan ‘Komşum TOTORO’yu kesinlikle izlemeli, hayal dünyalarının ufkunu genişletmesi için çocuklarınıza izletmelisiniz.

Fragman;

 

4.Princess Mononoke

“Genellikle kadınları zayıf ve korkak olarak tanımlamanın aksine güçlü ve savaşçı ruhlu olarak tanımlamayı tercih ettiğim için filmlerimdeki başrollerin kadın karakterler olduğunu fark edeceksiniz.”  Hayao Miyazaki’nin bu tutumunu kanıtlar cinstendir ” Prenses Mononoke”. İzlemeye başladığınız ilk anda ‘neler oluyor?’ dedirten konusu ile bir anda sizi hikayeye bağlayan ve bittiğinde ‘ne izledim az önce?’ etkisi yaratan cinsten harika bir film. Üstelik konu itibari ile ders verici bir nitelikle…

 

Fragman;

5. Howl’s Moving Castle

Gerçeklik aramayın, yalnızca izleyin dedirtecek bir başka Anime ‘Yürüyen Şato’dur. Bir genç kızın büyü tarafından yaşlanmasını konu alan Anime, yine verdiği mesaj ile sizi derin düşüncelere daldıracak cinsten.

Fragman;

6. Grave of the Fireflies

Peki ya hiçbir ‘çizgifilme ağlayabileceğinizi düşündünüz mü? Pekala çizgifilm dediğim için Animeciler kızmasın ancak Studio Ghibli çizgiler ile yaptığı harika eserinde bunu başarıyor. Özellikle bir gece yarısı tek başınıza izlediğinizde hüngür hüngür ağlatan ‘Ateşböceklerinin Mezarı’ animeleri bir üst seviyeye taşıyor. Isao Takahata‘nın yazıp yönettiği 1988 yapımı bu film savaşın insanlar üzerindeki etkisini masum iki çocuk üzerinde işliyor.

Fragman;

7.Arrietty

Parmak kız hikayesini bilirsiniz. Peki ya gerçekten böyle insanlar yaşasaydı ve bizden artakalan şeyleri aşırsaydı? Eğlenceli bir hikayesi olan ‘Aşırıcılar’ boş vaktinizi değerlendirmek için oldukça güzel ve çizimleri ile etkileyen Anime film. 

Fragman;

8.Only Yesterday

Özellikle yetişkinler, ardına dönüp baktığında çocukluğunu özlemle ananlar için etkileyici bir film olmuş ‘Dün gibi’. Ofis hayatından bunalan bir kadının geçmişe olan özlemle doğaya yaptığı yolculuğu konu alan Anime, ilk başlarda biraz durgun gözükse de ilerleyen dakikalarda sizi hikayesine bağlıyor. Özellikle çizimlerinin sadeliği ve güzelliği animeye ayrı bir çekicilik katıyor.

Fragman;

9.Castle in the Sky

Fantastik bir dünya arıyorsanız ‘Gökteki Kale’ tam size göre. Baştan sona şiir gibi ilerleyen bu anime, Atlantis efsanesini bizlere hatırlatsa da su altında değil, aksine gökyüzünde geçmektedir. Uçan makinelere olan merakını bu anime de de bizlere gösteren Miyazaki, yine ilginç karakterleri ile bizi değişik duygulara sokuyor.

 Fragman;

10.Whisper Of The Heart

Duygusal, sevgi dolu bir anime arıyor iseniz son olarak tavsiyemiz tabii ki de ‘Yüreğinin Sesi’dir. Aşkın en masum halini işleyen animedeki hikaye her ne kadar basit olsa da mutluluk verecek ve içinizi ısıtacak cinsten. Ve tabii ki Hayao Miyazaki’nin her ne kadar normal bir hayatı konu alan bu hikayesinde yine fantastik karaktere yer vermesi kaçınılmazdır.

Fragman;

Anime izlemenin yaşı yoktur . Özellikle hayal dünyamızda kaybolacağımız bir deneyim yaşatan Studio Ghibli filmlerini yaşıyorken izleyin diyoruz 🙂

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.