Son Tren, Dogu Ekspresi.

Eğer bu ülkede bu topraklarda yaşıyorsanız doğu expres yolculuğunu deneyimlemelisiniz. Tren yolculuklarının kendine has bir havası vardır. Dünya üzerinde sayabileceğiniz bir kaç uzun hat haricinde ülkemizdeki doğu expresi hatırı sayılabilir bir yer tutmaktadır. Ne yazık ki artık İstanbul – Kars arası çalışmasa da Ankara’ dan Kars’ a seferleri olan, yaklaşık 27 saat süren, 1100 kilometrelik mesafesindeki bu yolculuk esnasında bir çok insanla tanışabilir; pencerenizden akıp giden manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Anadolu insanının hayat hikayesinede şahitlik edebilirsiniz.

Bu yolculuk adeta ülke coğrafyasının nasıl değiştiğine tanıklık edebileceğiniz bir deneyimdir. Nacizane tavsiyemiz beyaz örtüyü seviyorsanız bu yolculuğa kış aylarından birinde çıkmalısınız, bilhassa şubat en uygun aylardan birisidir. Erzurum’ dan sonra sizi sonsuz bir beyazlık beklemekte, şaşırmayın.
dog5
Akşam saatlerinde Ankara’ dan hareket eden trenimiz bozkırın, gecenin, sessizliğin ortasında ağır ağır yol alırken siz ister kompartımanınızda ister yemekli vagonunuzda tanıştığınız yeni insanlarla girdiğiniz koyu sohbetler ile birlikte sabaha kadar süren keyifli yolculuğunuzu devam ettirirsiniz.
dog6
Pencereden akıp giden manzaranın eşliğinde kurulan sofralar size eşsiz bir keyif sunacaktır.
dog7
Eğer ikna kabiliyetiniz varsa görevlilerden rica ederek bir müddet markizde yani bizim bildiğimiz lokomatifte seyahat etme fırsatını elde edebilirsiniz.
dog8
Yaklaşık 27 saatlik yolculuğun sonunda Kars’ a adım attığınızda sizi karşılayacak soğuğa, atmosfere hazırlıklı olmakta fayda var. Fakat bu soğuk insanın içini donduran değil sadece açıkta kalan yerleri yakan tatlı bir soğuk.
dog9
Hele imkanınız varsa gece Kars sokaklarında bir turlamanızı öneririz. Sessiz, ıssız, ipeksi yağan karın altından usulca çekilerek içinizi ısıtmak için herhangi bir çay ocağına girip kıtlama şeker eşliğinde çayınızı içebilirsiniz.
dog11
Kars şehrinde gezip görebilecek yerlerin başında çıldır gölünü sayabiliriz. Kış aylarında donan gölün üzerinde gezebilir atlı kızak keyfini yaşayabilir sonsuz beyazlığın ortasında büyülenebilirsiniz. Bu arada gölden çıkan taze alabalık ve rakı ikilisi deneyimini atlamayın.
dog12

dog13

dog14

dog15

dog1

dog2

dog3

dog4

Kesinlikle ”Yaşıyorken Yapılacaklar” listenizin en tepelerinde yer almalı bu gezi planı.

Fotoğraflar Analog minolta x 700 ve nikon fe2,  Hakan Ulugerçek tarafından çekilmiştir. Daha fazla fotoğraf için İnstagram adresini takip edebilirsiniz.

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid