Kafka’nın Kaleminden Milena’ya Mektuplar

Kesin olan çok az şey var;

asla birlikte yaşayamayacak olmamızda bunlardan biri,

aynı evde…

beden bedene…

aynı masada…

asla aynı şehirde bile olamayacağız…

diyerek sevmeye devam etti Kafka Milena’ yı.

Severken de yazdığı mektuplar ile beraber şimdi de bizim hislerimize eşlik ediyor.

”Sana en çok seni seviyorum diyorum, ama gerçek sevgi bu değil belki. ‘Sen bir bıçaksın, ben de durmadan içimi deşiyorum o bıçakla’ dersem, gerçek sevgiyi anlatmış olurum belki.”

dedi ve sevgi nasıl ifade edilir onu öğretti.

kafka 7

Üzüntünün tarifini de aldık. 

d7f3b29fd0ae18568d3742dff8ed9928

Hayatı nasıl yaşasak dedik?

“Hayatı yaşamanın iki yolu var: Bir tanesi kaderinin sorumluluğunu üstlenmek, kendi kararlarını kendin vermek ve uygulamak, avantaj ve dezavantajları, mutluluk ve mutsuzluğu kabul etmek; cesurca, dürüstçe, pazarlık etmeden, yüce gönüllülük ve tevazuyla. Diğeri ise; kaderini aramak: Ama insan onu ararken sadece gücünü, zamanını, hayallerini, doğru ve iyi anlamdaki körlüğünü, içgüdülerini değil, kendi değerlerini de kaybeder. Gittikçe yoksullaşır; yeni gelen daima önceden var olandan daha kötüdür.”
Bir şey daha: “Aramak için inanmak gerekir, inanmak içinse belki yaşamak için gerekenden daha fazla güç.”    
cevabını bulduk mektuplarında.

jesenska

Aşk olur da kıskançlık olmaz mı?

Bir salı akşamı 6 Temmuz 1920 de:

”Bunu kıskançlıktan söylemiyorum Milena, kıskanç değilim. Ya dünya çok küçük ya da biz çok büyüğüz, ne olursa olsun onu tamamen dolduruyoruz. Kimi kıskanacağım ki?’

Kelimelerini birbiri ile buluşturmuş. Kimi kıskanabiliriz ki? Mesela Kafka’ nın kaleminden Milena’ ya çıkmış mektuplardan mı başlasak ya da tüm bunlara tanıklık eden kalemden mi?

milena

Düşünsene?

foto 2

Sevene yapılabilecek en büyük yardımın ne olduğunu ‘‘Yardım et bana! Söyleyebildiklerimden daha fazlasını anla!” sözleri ile anladık.tumblr_inline_n6jqnv767V1rab7f6

‘Her şeye rağmen, mutluluktan ölünebiliyorsa, ben mutlaka bu şekilde ölmek istiyorum. Ayrıca ölümü beklenen birisi, mutlu olduğu için hayata tutunabiliyorsa o zaman ben de bu şekilde yaşama tutunacağım.”  dedi ve yaşama tutunmayı da öğrendik.

Benden size ufak bir tavsiye eğer hala ”Milena’ ya Mektuplar” ı okumadıysanız okuyun.   Bir de Milena’ nın gözünden Kafka’ yı da görmeyi unutmayın.

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid