- Advertisement -

Ronald Harwood‘ın yazdığı, Ergun Sav‘ın tercüme ettiği Cevahir Salon 2’de prömiyerini yapan “Giydirici” isimli tiyatro oyunu  14 Nisan 2017 Saat: 15:00 – 15 Nisan 2017 Saat: 20:00‘da İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Sahnesi’nde..

Oyunun Konusu

2. Dünya Savaşı sürerken, ölümüne tiyatro yapmaya çalışan bir tiyatro grubunun, Shakespeare’nin Kral Lear adlı oyununu prova ederken yaşadıkları süreci, sahne gerisinde, kuliste oyun öncesi hazırlıkları ve zorlukları gurubun ünlü ve yaşlı tiyatro oyuncusu ile bu oyuncunun emektar giydiricisi arasındaki ilişkiyi merkeze alarak, savaşın ortasında sanat, adalet ve emek olgularını tartışmaya açıyor.

“Giydirici-Norman” karakterini canlandıran ”Celal Kadri Kınoğlu”

”Bütün hayatını büyük bir oyuncuya adamış, onun her oyundan önce kostümlerini hazırlayan, sakalını, peruğunu temizleyen, ona ezber tutan, yardım eden, morali bozuksa moralini düzelten, şakalar yapan, güldüren, hazırlayan, giydiricisi..”

”Burada bir tiyatro emekçisinin hayatı anlatılıyor bir yanda. Bir başrol aktörü var ama onun arkasını toplayan, tıpkı gerçek hayattaki eşler gibi, ben de onun tiyatrodaki eşiyim. Onu yaratmaya, güçlü hale sokmaya çalışıyorum.” diye konuştu.

Kınoğlu giydiriciliğin, tiyatronun en değerli mesleği olduğunun altını çizerek, “Bizim terzilerimiz, perukacılarımız, kunduracılarımız ve bizi giydirenler var. Bazen çok çabuk kostüm değiştiriyoruz. O arkaya gidecek zamanımız olmuyor.” ifadelerini kullandı.

Giydirici oyununun, tiyatronun onurunu kanıtladığını söyleyen Kınoğlu, “Bu meslek hangi şartlar altında, nasıl insanlar tarafından yapılıyor, ne kadar kutsal ve anlamlı? Bunu anlatıyor. Çok komik bir oyun. Trajik yanları var. Çok dolu. Bu oyunu seyredenlerin hayatında bir değişiklik başlar.” değerlendirmesinde bulundu.

2. Dünya Savaşı yıllarında ölümüne tiyatro yapan bir grubun anlatıldığı oyunun dekor tasarımını Savaş Çevirel, giysi tasarımını İnci Kangal, ışık tasarımını ise Akın Yılmaz üstlendi.

Müzikleri Fırat Akarcalı’nın hazırladığı oyunun yönetmen yardımcısı ise Celal Kadri Kınoğlu oldu.

 

 

Oyuncu Kadrosu

Oyuncu Kadrosu: Celal KadriKınoğlu, Hakan Çimenser, Adnan Biricik, Rüyam Perihan Dirin, Hülya Gülşen, Ebru Demirdöven, Aral Seskir, Osman Tunca Soysal, Sinan Cem Çabuk, Abdullah Yakın, Cem Şahin, Evrim Feyza Geboğlu, İpek Altıngöz rol alıyor.

Giydirici – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1995

“Giydirici” Ronald Harwood’un Türkiye’de sahnelenen ilk tiyatro oyunu olarak, İstanbul Devlet Tiyatrosu 1995/1996 sezonunda oynanmış.

Oyuncu Kadrosu : Norman’ı : Erdoğan Göze – Lady’i : Seray Gözler – Sir’i : Haluk Kurdoğlu – Madge’yi : Işıl Yücrsoy – Irene’yi : Bengisu Karahan – Geoffrey ‘i : Özgür Erkekli – Mr. Oxenby’i : Oktay Korunan – Kent’i : Vala Önengüt – Gloucester’i : Regan’ı : Pınar Aldoğan – Coneril’i : Neslihan Öztürk – Cornwall Dükü’nü : Kadir Yılmaz – Albany Dükü’nü : Ali Rıza Cevizli – Şövalyeleri : Hüseyin Baş ve Cem Zebil oynamıştı.

 

Giydirici’nin 1983 tarihinde uyarlanan sinema filmi

Kaynak 1

Kaynak 2

 

 

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Emre Tığlı

Çünkü SANAT bir ekmekti..