Ölümü Sanatla Birleştiren Adam: Küllerinizi ve Sesinizi Plak Yapıyor!

Ölüm ilk çağlardan bu yana insan evladının takıldığı ve çözümünü bulamadığı en büyük karanlık. Hayatın en büyük bilinmezi olan ölüm ve ölümden sonrası için bilim ve teknoloji çaresiz kalıyor, insanları bu konuda yalnızca inançlar ve sanat tatmin edebiliyor.

İnsanlar işte bu inançları gereği öldükten sonra yakılıyor veya gömülüyor. Ölülerin dünya üzerindeki son hatıraları mezarları, fotoğrafları, anıtları vesaire olurdu bugüne kadar. Ancak her şeyin sıradanlaştığı ve her şeyden sıkılmaya başladığımız milenyum çağında insanlar ölümden sonrası için de postmodern yöntemler geliştirmeye başladı. Kimisi küllerini havaya savurdu ve rüzgarla bütün dünyayı gezeceğine inandı kimisi intihar terapisi gören merkezlerde bulunmasını istedi, kimisi bedenini toprağın altında çürütmeyi reddedip tıp öğrencilerine ve insanlığın geleceğine feda etti.

oğlunun külleri ile ilgili görsel sonucu

Bugüne kadar geliştirilmiş bu yöntemler arasında en ilgi çekici ve en duygusal olanını ise bence Jason Leach adlı İngiliz vatandaşı buldu. Leach, 2010 yılında kurduğu “And Vinyly” ile ölmüş ve krematoryumda yakılmayı tercih etmiş insanların küllerini plak olarak basıyor ve yakınlarına unutulmaz bir anı olarak sunuyor.

vinyl and ashes 2

Henüz çocuk yaşta dedesinin küllerinin denize fırlatıldığına şahit olan ve bundan çok etkilenen Leach, yakın bir arkadaşına bu fikri açmış ve kendisi için vasiyet olarak bıraktığını söylemiş daha sonra 2010 yılında ise bu işi kurumsal bir hale getirmeye karar vermiş ve “And Vinyly”i kurmuş.

oğlunun külleri ile ilgili görsel sonucu

Ölen kişinin ses kaydını da içeren bir plağın, küller ile birlikte basılması için gereken bütün teknik ayrıntıların üstesinden gelmeyi başaran Jason Leach’in  bu işi nasıl yaptığına dair bir de kısa filmi bulunuyor.

2012 yılında Meral Okay’ın hayatını kaybetmesinin ardından vasiyetinde bedeninin yakılmasını istediği ortaya çıkmıştı anca yasalar buna izin vermemişti. Türkiye’de bu durum şuan için mümkün değil ancak merak edenler aşağıdaki linkten “And Vinyly”nin internet sitesine ulaşabilirler.

http://www.andvinyly.com/

Kısa Filmi Bu Adresten İzleyebilirsiniz:

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bil içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.