Münakaşa Edin Ama İçinden Şakasını Eksik Etmeyin: Münaşaka

Yılmaz Erdoğan…

Yazıya bir giriş yapılması gerekiyordu. Önce kendisini tanıtmalı, anlatmalı sonra detaya gelmeliydim. Ancak böyle bir ismi neyle, nasıl tanıtacağımı bilemeden dakikalarca bilgisayarın başında ellerim klavyede, gözlerim pencerede dalıp gittim. Onu Hakkari’den alıp Ankara’ya götüren o otobüsün içinde buldum kendimi bir anda. O meşhur soğuk ve şehirler arası otobüsteki titrek cama kafasını yaslamış olan küçük Yılmazı düşündüm. Ankara’dan İstanbul’a üniversite okumaya gelmiş genç bir mimar adayı olan Yılmaz’ın Kocamustafapaşa meydanında elinde bavuluyla durduğu anı hayal ettim ve sonra da onu sahnede yeni oyunu “Münaşaka”nın açılışını yaparken gördüm.

29 yıllık sanat hayatına sayısız başarıyı sığdıran şair, oyuncu, senarist, yönetmen Yılmaz. Türkiye’ye katkılarını saymakla bitiremeyeceğimiz büyük usta on iki yıl aradan sonra tiyatro sahnesine tekrar çıkma kararı aldı. 1995 yılında “Cebimde Kelimeler” ismiyle sahnelediği tek kişilik gösterisinde sahnede kocaman bir daktilonun önünde hikayelerini ve neden yazdığını, nasıl yazdığını, o oyundaki kendi tabiriyle “neresinden uydurduğunu” göstermişti izleyenlere.

Şimdi yine çıktı o sahneye ve bu kez neler yazdığını, neler gördüğünü, neler değiştiğini kocaman bir Laptop’un önünde anlatıyor bizlere.

Gösterinin adının neden “Münaşaka” olduğunu çok güzel bir öyküyle anlatıyor Yılmaz sahnede: Bernard Shaw ‘Pygmalion’ oyununun galası için Winston Churchill’e davetiye gönderir, yanında da bir not: “Davetiye iki kişiliktir, bir dostunuzla birlikte gelin, tabii eğer var ise.” Churchill’den cevap gelir: “Maalesef o gün doluyum, ikinci oyuna gelirim, tabii olur ise.” Kıssadan hisse münakaşa etmeyin demiyorum size diyeni de dinlemeyin zaten ama içinden şakasını eksik etmeyin diyor izleyenlere.

Ülke olarak belki de en büyük eksiğimiz olan tartışma kültürünü vurguluyor aslında. Oyunun büyük bir bölümü kendi hayatından derlediği hikayelerle geçiyor, artık çoğu meseleden uzaklaşıp kendisini ve hayatı anlamaya kafa yorduğunu söylüyor. Bu kadar büyük bir yazarın varoluş kaygılarından, neden vegan olduğuna kadar birçok şahsi soruya da açıklık getiriyor.

 

“Münaşaka” İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hala devam etmekte. 12 yıllık aradan sonra Yılmaz Erdoğan’ı sahnede görme fırsatını kaçırmayın yaşıyorken izleyin.

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid