Modern Zamanlar’ın Siyah Koyunu

 

Dünya sinemasında, özellikle sessiz filmlerin ustası olan, unutulmaz adam Chaplin’in “Modern Zamanlar” filmi; sesli filmlerin yayılmaya başladığı döneme denk gelmiştir. Sinema tarihi açısından önemli olan bu filmde bir modernite eleştirisi vardır. Bunu da büyük bir ustalıkla yapan Chaplin, vermek istediği mesajı filmin her köşesinde yansıtır.

 1930’lu yıllardaki sıkıntılı dönemlerde çekilen bu filmde elbette ki o ortamı yansıtan kareler vardır. Filmin başlarında; insanların bir köle gibi, robot gibi fabrikada çalıştırıldığına ithafen koyun benzetmesi yapılmıştır. Gerçek anlamda birçok koyunun fabrikaya girdiğini görürüz. Dikkatli bakarsak bu beyaz koyunların içinde bir tane siyah koyun görürüz. Nereden çıktı o siyah koyun? Ne anlatır ki bize? Aslında o siyah koyun modernite içerisinde kendini belli eden, başkaldıran, başkalarının emirleri altında ezilmeyeceğini söyleyen, mutlu olabilmenin doğal ve özgür bir yaşamla mümkün olabileceğine inanan Chaplin’dir. Filmin en başından söylemek istediğini dile getirmiştir.

Bir patronun emirleri altında özel yaşamın da kalmadığı, makineleşen insanın dramı mizahi bir dille anlatılır. Chaplin’i Chaplin yapan da budur. Filmdeki o saat benzetmesinden de anlaşılacağı üzere zamanın esiri olan insanın karanlık yaşamında umut vardır. Bu karanlıktan aydınlığa çıkabilmenin inancını filmin sonlarında bizlere hissettirir. Çünkü sistemin parçası olmayan bir kara koyundur kendisi. Bu yüzden sistemin parçası olanların normal, olmayanların ise aykırı ve akıl sağlığının olmadığı düşüncesi o zamanlardan bu zamanlara kadar değişmemiştir diyebiliriz. Aykırı olan kara koyunu da elbette ki eleştirenler olmuştur.

charli3

Son olarak kara koyun; modernite ortamında, sürü halinde giden insanların bu karanlıktan çıkabilmesine ünlü repliğiyle noktasını koymuştur. “Gülümse, umudunu kaybetme, başaracağız.” Chaplin, yani bizim kara koyun bu filmde insanlara müthiş bir umut kaynağı olarak o dönemlere ve içinde bulunduğumuz döneme de gereken mesajı en güzel şekilde iletmiştir. Bu müthiş filmi yaşıyorken mutlaka izleyin. Güneşiniz bol olsun. İyi seyirler!

CHAR2

 

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.