Metro İstanbul’dan ‘yayılarak oturma’ uyarısı

Artık ‘’yayılarak oturma’’ resmen yasak

43

Metro İstanbul, metroda “yayılarak oturma”ları engellemek için sosyal medya hesabından uyarıda bulundu.

Metro İstanbul’un, sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Yayılarak oturma artık son buluyor. Tüm dünyada kabul görmüş bu kurala uyalım, uymayanları uyaralım.” ifadelerine yer verildi.

Alınan bilgiye göre, yayılarak oturmayı engellemek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Metro İstanbul tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde, metrolar içinde görsel düzenleme yapılacak. Bu konuda hazırlanan çıkartmalar metrolara yapıştırılacak. Her ne kadar bu yasak dile getirilse de kanunen herhangi bir yaptırım olmaması ne kadar gerçekçi olduğu konusunda akıllarda soru işareti bırakıyor

AVRUPA’DA

Kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri olan toplu taşıma araçlarında ‘erkek yayılmacılığı’na karşı birçok ülkede kampanyalar yürütülüyor. “Bacaklarını topla yerimi işgal etme” sloganıyla yürütülen kampanya daha sonra İngilizce “manspreading” adıyla dünya gündemine oturmuştu.

Metro ve diğer toplu taşıma araçlarında özellikle kadınları taciz boyutuna varan otuma şekliyle ilgili İspanya’da emsal bir karar alındı. Madrid Belediye Taşımacılık Şirketi (EMT) bacaklarını “V” şeklinde açıp yayılarak oturan ve diğer yolcuları rahatsız eden yolcuları uyardı. Özel bir işaret hazırlayarak yolcuları uyaran ve toplu taşıma araçlarına yerleştiren yönetim, bu konuya “El manspreading” ismini verdi. Toplu taşıma araçlarına “El manspreading” stickerları yapıştırıldı. Yetkililer, “Bu yeni bilgilendirici işaret dünyanın farklı ülkelerinde de var ve diğerlerini rahatsız eden oturuşu engellemeye yönelik” dedi.  Madrid Kent Konseyi Eşitlik Departmanı, bu kararı Microorrelatos Feminist Kolektifi sayesinde aldığını duyurdu.

3 Haziran 2015’te New York kentinde şehir metrosunda bacaklarını normalden fazla ayırarak oturan iki erkek, ‘bir kişinin işgal edeceği yerden fazlasını kapladıkları’ ve ‘çevrelerindekilere rahatsızlık verdikleri’ gerekçesiyle gözaltına alınmıştı

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bunlarıda beğenebilirsin Diğer yazıları

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

X