Masum Bir Çocuktan Bir Katil Yaratan Karanlığın Filmi: Moonlight Sinemalarda Yaşıyorken İzle!

 

Mars Gruop’un sinema salonlarındaki Recep İvedik 5 ambargosunu aşıp vizyona girebilen yapımlardan birisi olan 8 dalda Oscar adaylığı bulunan Moonlight (Ay Işıgı), sinema duayenleri tarafından Oscar’ın en iddialı yapımlarından birisi olarak gösteriliyor.

Moonlight, Barry Jenkins tarafından yönetilen ve yine Jenkins tarafından Tarell Alvin McCraney’in “In Moonlight Black Boys Look Blue” kitabından senaryolaştırdığı bir film. Ne yapın ne edin yaşıyorken izleyin bu filmi.

Bradd Pitt’in yapımcılığını üstelndiği Barry Jenkins imzalı film, izleyiciyi Chiron’un hayatını görmeye davet ederken Rakel Dink’in bahsetiği masum bir çocuktan bir canavar yaratan karanlığı da gözler önüne seriyor. 3 farklı zamanda 3 ayrı oyuncuyla izlediğimiz Chiron, uyuşturucu bir anneye sahip olan siyahi ve eş cinsel yönelimleri bulunan bir gençtir. Film boyunca baba figüründen hiç bahsedilmez ancak Chiron, okuldaki serserilerden kaçarken kendisini kurtaran Juan’ı babası olarak görür. Filmin ilk bölümün Chiron’u “Little” olarak tanırız.

 

Little’ın filmde ilk göründüğü sahne hayatını belirleyen ana etmendir aslında sürekli okuldaki serserilerin alay konusu olmaktan kaçarken kendisini izbe bir eve saklar ve onu o evden Juan çıkarır. Filmin devamında da sıkıştıkça kendini o eve yani kendi içine kapatır ancak bu sefer o eve değil de direkt Juan’ın evine gider.

Filmde en göze batan etmen bütün film boyunca tek bir “Beyaz”ın bile görünmemesi. Bütün kasaba siyahilerden oluşmaktadır hatta arka planda saniyelik olarak bile tek bir “beyaz” görünmez. Aslında yönetmenin bu tercihi ezilenin ezebilme üstünlüğünü en net biçimde gözümüzün önüne sermektedir. Çünkü siyahiler yıllarca beyazlar tarafından ezilir ve dışlanırlar ancak onların olmadığı bir ortamda da siyahiler kendi içlerindeki “farklı”yı yani Little’yi ezerler. İşte tam burada Foucault’un “iktidar her yerdedir” sözü adeta sinema perdesinde gözlerinizin önünde canlanacaktır. İnsanlık olarak sürekli bir farklılığı dışlamaya odaklanmış durumdayız beyazlar siyahları dışlar siyahlar bu durumdan şikayetçidir ancak onlar beyazlardan kurtulunca siyahi bir gay’i dışlar ve bu döngü sürekli devam eder. Barry jenkins, bu çelişkisi çok net bir biçimde izleyicinin önüne sermiş durumdadır.

Filmin kendini temellendirdiği nokta Juan’ın Little’ye yüzme öğrettiği sahnedir ve juan Juan Little’a küçükken gece yarısı ay ışığının altında koştuğunu ve bir teyzenin ona “Blue” diye seslendiğini anlatır ve ekler “çünkü siyahi çocuklar ay ışığında mavi görünür.” ve biz film boyunca ay ışığında mavi görünen çocukların nasıl siyaha dönüştüğünü görürüz bu yüzden üçüncü bölümün adı “Black”tir.

İkinci bölümde “Little” artık Chiron olmuştur ve kendini tanımaya keşfetmeye başlar. “Yumuşak” olmaktan vazgeçtiği diğerleri gibi “sert”olaya çalışır yani maviden siyaha geçişten bir ton atlamaya başlar. Okulda tek iyi anlaştığı arkadaşıyla bir gece sahilde uyuşturucu içerken ilk cinsel deneyimini gerçekleştirir ve ilk defa bir erkeğe dokunur. Ancak daha sonra sinematografik açıdan muhteşem bir an gelir ve ilk cinsel deneyimini yaşadığı arkadaşı okuldaki serserilerle girdiği bir iddaa yüzünden Chironu herkesin içinde döver. Yediği yumrukla hayatının değişim noktasına ulaşan Chiron o andan itibaren “Black” olur.

Üçüncü bölümde göze çarpan ilk şey Trevante Rhodes’in muhteşem oyunculuğudur. Chiron’un Kevin’dan yediği ilk dayaktan sonra yüzünü buzlu suya bastığı sahnedeki aynı açıyla açılan üçüncü bölümde ay ışığındaki mavi çocuk artık “Black” olmuştur. Uyuşturucu satıcısı olan Black, kendi tekelini kurmuş ve işleri yoluna koymuş “sert”, “yakışıklı”, “zengin” ve “güçlü” bir erkeğe dönüşmüştür artık ve Rhodes’in muazzam oyunculuğuyla sizi buna öyle inandırır ki artık bambaşka bir adam olduğuna inanırsınız. Ta ki bir gün çalan telefondaki ses ona kendisini “Kevin” olarak tanıtana kadar. İşte Rhodes’in oyunculuğuyla o kaslı zengin, yakışıklı, güçlü, “sert” Black, Kevin ile göruştüğünde tekrar eski “Lietlle”a öyle bir dönüşür ki sırf o sahne için Rhodes’in bütün ödülleri tek başına toplamasını dilersiniz.

Moonlight, bu hafta vizyona girdi henüz yaşıyorken kendinize bir iyilik yapın ve bu filmi izleyin.

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
İzle içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.