Kral Midas Efsanesi ve Frigya

Frigya uygarlığı denildiğinde akla ilk gelen Kral Midas olur. Kral Midas’ın eşek kulaklarını duymayanınız yoktur. Kral Midas, Apollon ve Pan arasında yapılacak olan bir müzik yarışmasında değerlendirme için seçilen yargıçlardan biri olur ve yarışma yapılır, Apollon ve Pan bütün güçlerini paylaşırlar.

Yargıçlar yengi çelengini Apollon’dan yana kullanırken, Midas ise tercihi oynak havalar çalan Pan’dan yana kullanır. Yüce Tanrı Apollon’da Midas’ın kararına kızıp kulaklarını eşek kulakları yapıverir.

Kral Midas bir süre eşek kulaklarını saklar. Ancak bir gün Kral Midas saçlarını kestirmeye karar verir ve berberini çağırır, artık Kral Midas’ın sırrını bilen biri vardır. Kral Midas berbere yemin ettirir kimseye bir şey söylemeyeceğine dair fakat berber bu konuşmadan sonra duramaz ve sazların arasında bir kuyuya gidip, usulca “Midas’ın kulakları eşek kulakları” diye fısıldar. Aradan zaman geçer ve kuyunun kenarında büyüyen sazlar rüzgar estikçe “Midas’ın kulakları eşek kulakları” diye bağırmaya başlar, böylece herkes gerçeği öğrenir.. Ama Midas öyle iyilik sever bir Kralmış ki, onu seven halkı görmezden gelmiş Midas’ın kulaklarını.

FRİG VADİSİ

Kaya oymacılığında gelişen Frigler kayalardan evler ve sütunlar inşa etmişlerdir. Ayrıca tapınakların ve mezarların duvarlarına çeşitli geometrik cisimler yaparak oyma sanatında ne kadar başarılı olduklarını göstermişlerdir.

Frig Vadisine nasıl gidilir ?

Eskişehir’e 75 km, Çiftelere 39 km, Seyitgazi’ye ise 30 km mesafede bulunuyor. Aracınız yoksa Seyitgazi’ye veya İhsaniye’ye otobüs ile gidip daha sonra taksi ile devam edebilirsiniz aksi taktirde uzun bir yürüyüş sizi bekliyor.

Güzel bir seyahatin ardından yüzlerce yıldızın altında, şirin mi şirin güzel bir kamp yeri sizi bekliyor. Çadırınızı atıp gönül rahatlığı ile kalabileceğiniz ayrıca çadır kiralama olanağı olan hem de lezzetli ev yemekleri yiyebileceğiniz birden fazla yer var.

Yaşıyorken gezin!

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid