KPOP; Türkiye’de ki Önyargılar

Kpop yani Kore Popu günümüzde popülerliğini gittikçe zirveye taşıyor. İlgilenmeyenlerin bile artık dikkatini çeken Kpop’ı artık pek çok kişi biliyor.

Okumadıysanız ‘Nedir bu Kpop?’ yazısı için tıklayın.

Yurtdışında çok daha normal karşılansa da Kpop günümüz Türkiye’sinde aynı olağanlıkla karşılanmıyor ne yazık ki. Pek çok kişi önyargıyla yaklaşıyor bu müzik akımına. Sadece Kore popu değil, Uzak Doğu Asya ülkelerine karşı genel olarak bir tabu oluşmakta. Bu bilinmezlikler de pek çok sorunu, önyargıyı ortaya çıkarıyor.

Peki bu önyargı ve sorunlar neler?

1.Görünüm.

Türkiye’de Kpop’a olan önyargıların sebeplerinin başında, ilk olarak görünüşlerinden ortaya çıkan düşünceler, espriler(!) var diyebiliriz. Asyalılar genetik olarak diğer insanlardan farklı görünen bir toplum. Çekik gözleri, zayıf bedenleri, bazen beyaz tenleri, mimikleri ve hatta hal ve hareketleri ile farklılığı yakalıyorlar. Bu nedenden ötürü Asya toplumunun çoğunun çekik gözlü olması onları tek bir toplummuş gibi bir tutulmasına sebep oluyor. Aslında bu düşünce kimisi için ufakta olsa, hatta dalga konusu bile olsa büyük sorunlara ve yanlış anlaşılmalara sebep olacak çok yanlış bir düşüncedir.

Yaşadığımız coğrafya sebebiyle benzerliklerimiz ve diğer milletlerden bizi ayıran farklılıklarımız illaki olacaktır. Ancak bu bambaşka bir ülkeyle bir tutulma anlamına gelmez. Bununla ilgili en güzel örneği sanırım Youtube üzerinde ‘Koreli Arkadaş’ kanalıyla Türkçe-Korece videolar paylaşan Koreli bir kızımızın Vlog’larıyla verebilirim.

Türk birinin “Japon, Kore, Çin tek bir ülke değil mi? “ tarzı sorularına maruz kalarak üzüntüsünü dile getirmiş. Bunun üzerine de Koreli birinin bu kez Türk vatandaşına ‘Siz Türkiye’de Arapça konuşmuyor musunuz?’ diye sorduğunu ve bununda büyük bir sorun olduğunu dile getirmişti Vlog’unda. Bunun üzerinden olaya bakıldığında aslında ne kadar kırıcı ve yanlış olduğunu görebiliriz.

Videoyu merak ederseniz; değindiğim konu 6.53. saniyededir.

Birinin bizim için ‘Türk olman Arap olma gerçeğini değiştirmez.’  demesi gibi bir şey bu da. Bu şekilde bakıldığında sizce de son derece çirkin bir laf değil mi?

Bu yüzden Çin’in , Güney Kore’nin, Kuzey Kore’nin, Japonya’nın, Tayland’ın birbirinden ayrı ülkeler ve milletler olduğunu bilmek genel kültürün yanı sıra önemli bir gerçektir. Ne yazık ki dalga konusu haline getirmekle kalmayıp bu gerçeği bilmeyen bir toplum ile yaşamaya devam ediyoruz.

Bu önyargıları yıkmak ülkeler arasındaki ilişkiler için oldukça önemlidir. Çünkü bu kadar farklı olduğumuzu düşündüğümüz Kore toplumu, Japon toplumu ve hatta Çin toplumu ile kültürlerimiz oldukça yakındır. Sonuçta biz Türk’ler de Orta Asya’dan göç ettik. Bu yüzden eski Türk’lere bakılacak olursa Atalarımızın da çekik gözlü olduğunu ve kültür bakımından Asya’lılara benzerlik gösterdiğimizi görüyoruz.

Yöresel olarak kültürümüze sahip çıkan milliyetçi bir topluluk olsak da giyim kuşam olarak batılılaştığımızı söyleyebilirz. Asya ülkeleri ise giyiniş olarak bir bakıma batılılaşmış olsa bile kendilerine özgü Asya stillerini öne serip, yine kendi kültürlerini yaşatmaya devam ediyorlar. Aynı şey yaşam tarzları ve kaldıkları evlerin mimari yapıları içinde geçerli. Kendi değerlerine her şeyden çok daha önem veriyorlar ve kendilerine özgü tarzları ile modernleşiyorlar.

Özellikle Kuzey-Güney Kore savaşında Güney Kore’nin yanında oluşumuz onlarla Kardeş ülke olduğumuzu ve kültürlerimizin benzeştiğini de gösteriyor.

Örneğin toplum olarak muhafazakar ailelerin olduğu, terbiye ve saygı konusunda ailelerin çocuklarına verdiği eğitimin bizim toplumumuzla benzerlik gösterdiği, pek çok düşünce tarzının Türk’lere benzediğini söyleyebiliriz. Bir eve ya da ibadethaneye girerken ayakkabılarını çıkarmaları, yerde yemek yemeleri, yöresel lezzetlere önem vermeleri, aile içi ilişkileri ve hatta film-dizilerindeki espri anlayışları bile pek çok açıdan Türk kültürüyle benzeşmektedir.

Kore’de 10 kişiden 9’u “Kardeş ülke” dendiğinde “Türkiye” diye yanıt veriyor.

Kore’liler Türkiye konusunda oldukça hassas ve duyarlıyken neden toplumumuzda pek çok kişi onlara karşı bir önyargı besliyor? Özellikle de son zamanlar da sosyal medya üzerinde paylaşılan gereksiz espriler ne için?

2.İdollerin Görünüşleri

Kpop sektöründe tanınan ünlüler renkli saçları ve giyinişleri ile dikkat çekmektedir. Sosyal medya üzerinde Güney Kore hakkında görüntülere erişmek istediğimizde ilk olarak karşımıza idollerin yani ünlülerin resimleri çıkmaktadır. Bu yüzden genel olarak halkın görünümünün de bu yönde olduğu düşüncesi oluşmaktadır. Ancak bizim ülkemizde de ünlüler nasıl gösterişli bir görüntüyle halktan ayrılıyorsa onlar içinde durum aynı diyebiliriz.

Tabi Kpop’un kendine özgü daha aykırı bir tarzı var. Bu tarz erkeklerin saçlarını uzatması, sahneye çıkmadan önce göz makyajı yapması, saçlarını çeşitli renklere boyatması ve değişik kıyafetler giymeleri ile ön yargıyı doğuruyor diyebiliriz. Tabi bu tarz Kpop’un ilk çıkışıyla birlikte günümüzde biraz daha azaldı da diyebiliriz.

Eski Kpop idolleri ile şimdiki idoller arasında ciddi bir tarz farklılığı var.

(2009 CL)

(2017 CL)

(2012 TOP)

(2017 TOP)

İdollerin çeşitli görünümleri, özellikle de erkek idollerin farklı görünümleri yüzünden Türkiye’de Kpop pek çok kişi tarafından olağan karşılanamıyor. Toplumumuzdaki pek çok kişi bu müzik türünü dinleyen kişilere tuhaf gözle bakıyor ve büyük bir önyargı besliyor. Oysa ki Amerikan popu ile Kore popu arasında çokta bir fark yok. Yani müzik zevkiniz yabancı şarkılara karşı yatkınsa Kpop da seveceğiniz bir müzik tarzı olabilir.

Örnek kıyaslama videosu için;

 

 

Kpop da ilk çıktığı yıllardan bu yana kaliteye her zaman önem veren, müziğinin yanı sıra görüntü ve dans konusunda asla çıtayı düşürmeyen bir kültür olmuştur. Amerikan Popunu kalite olarak yakalamış hatta son yıllarda büyük bir fark atmaya başlamıştır.

3.Kalabalık Gruplar

(Girls Generation)

Bir diğer ön yargı ise grupların kalabalık olması. Örneğin Exo, Seventeen, Girls Generation tarzı kalabalık grupların klibini ilk kez ileyenlerin söylediği şeyler genellikle  “Çok kalabalıklar ben bunları takip edemem.”,”Hepsi birbirine benziyor.“,”Bunlar kaç kişi sayamıyorum.” oluyor. Bu düşünce direk önyargı duvarlarını örüyor ve müziği dinlemek yerine grubun eleştirilerine başlanıyor.

Genel olarak Türk toplumu olarak eleştirmeyi ve bunun üzerinden komiklikler, şakalar yapmayı oldukça seviyoruz değil mi? Bu yüzden ilk izleyen pek çok kişinin tepkisine bakıldığında hemen hemen aynı olduğunu görebilirsiniz. Klipteki karmaşa yüzünden müziği tam olarak dinlemeyip şarkıyı da karmaşık bulanlar oluyor. Halbuki kulağımıza sürekli aşina olan Amerikan Popuna oldukça yakın değil mi?

Çoğu kişide gruplardaki gereksiz sandıkları kalabalıkların yaratmış olduğu bir önyargı var. Halbuki her bir grup üyesinin grup içerisinde farklı görevleri oluyor. Müzik dikkatle dinlendiği zaman bu farkı anlayabiliyoruz.

Şöyle düşünün, bir grupta herkes vokalist olamaz değil mi? Rap yapan, yüksek notalara çıkabilen, değişik ses rengine sahip,  iyi dans eden ve pek çok açıdan yetenekli kişileri eğitip bir araya getirerek oluşturuluyor bu gruplar. Bu yüzden dikkatle dinlendiğinde her birinin sesi ve yeteneği şarkı esnasında kendini belli ediyor.

İşte bunu fark edenler Kpop’u bu yüzden bu kadar çok seviyor.

Yine de kimse bu kültürü illaki sevmek yada takip etmekten hoşlanmak zorunda değil tabi ki. Ancak bir şekilde yalnızca Asya kültürüne değil, tüm kültürlere saygı göstermeli, önyargılı yaklaşmak yerine onlardan işimize yarar bilgiler edinmeyi bilmeliyiz.

Peki Kpop akımına benzer şekilde Türkiye’de de bir T-Pop akımı başlatılabilinir mi? Ya da Kore’de Türk idol olunabilinir mi?

Bunun hakkında yazacağım bir sonraki yazı için takipte kalın 🙂

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid