Kişilik Bozukluğunu Zirvede Yaşayan Adam: Billy Milligan

Öncelikle Nedir Bu Çoklu Kişilik Bozukluğu?

Tıpta ki bir diğer adı da:  Disosiyatif bozukluktur.
Bu hastalık genellikle küçüklükten kalan travma gibi olaylara kişi dayanamadığı için beyin bunlara dayanabilecek kişilikler veya bir kişilik yaratır. Yaratılan bu kişiliklerde genellikle her zaman bir duygu veya eskiden kalan bir anı olur. Kimi kişilikler iyi iken, şiddet canlısı kişilikler de vardır veya bazen intihara meyilli kişilikte görülebilir. Genellikle hastalarda en fazla 10 kişilik görülür ama bunun sayısı aslında kişiden kişiye değişebilir.

Çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip bireyler:   Genelde çocukluklarında yaşadıkları ağır bir travma sonrası, savunma mekanizmaları ile o olayları kendilerinin değil de bir başkasının yaşadığına inandırmak isterken, o olaydan soyutlanmaya çalışırken, bir başka kimlik yaratırlar. Kendi ismi karakteri kişiliği ve hayatı olan bir başka kimlik. O kimliğin kendi bedenlerindeki varlığından haberdar olsalar da, beden o karakterde iken yaşananları hatırlamazlar.

Billy Milligan da bu hastalığın kurbanlarından.

Zor bir çocukluk geçirmiş olan Billy 24 farklı karakteri bir arada yaşamaya başlar. Bu sırada bazı suçlar da işler. Sonunda tek bir karaktere bağlanmaya çalışsa bunda başarılı olamaz diğer karakterler sürekli yolunu keser.

Tek bir bedeni, farklı zaman dilimlerinde tam 24 ayrı karakter-kişilik kullanır. Her biri diğerinin varlığından haberdardır ama diğerinin yaptıklarını ve yaşadıklarını hatırlamaz.

1955 doğumlu olan William  Milligan  da, 8 yaşında cinsel istismara uğramıştı. Bu travmadan kurtulmaya çalışırken de, hayatı boyunca milliyetleri, cinsiyetleri ve yaşları birbirinden farklı tam 24 ayrı kişilik oluşturmuştu.  Önceleri hafıza kaybı yaşadığı düşünülürken, daha sonrasında hiç kendi karakteri ile bağdaşmayan tutum ve tavırlar sergilemesi nedeni ile sorgulanmaya, yaptığını hiç hatırlamadığı hareketlerden suçlanmaya başlamıştı.

1977 yılında Ohio’da, tecavüz ve silahlı soygun suçlarından tutuklanmıştı.   İlk aşamada, polisler, nasıl ve ne şekilde tutuklandığını bilmeyen William Milligan’ın rol yaptığını ya da hafıza kaybı sorunu olduğunu düşünmüşlerdi. Daha sonraları Doktorların muayeneleri ve terapileri sonrasında, teker teker tüm kişiliklerle-karakterlerle tanışıldı.

Dava sürecinde, saldırıya uğrayan kadınlardan biri, kendisine saldıranın William  olduğunu, ancak onun alman aksanına sahip olduğunu söyler. Olayı sorgulayan polis ise ne olduğunu anlayamadığını, farklı zamanlarda sanki farklı insanlarla konuştuğunu hissettiğini söylemişti. Tanıklar, her seferinde farklı tarzda konuşan, farklı dilde konuşan, ya da farklı aksanla konuşan, farklı yeteneklere sahip, farklı oturan yürüyen davranan kişiler gördüklerini söylemişlerdi.

Dava süresince, Milligan’ın harika bir aktör olduğunu savunanlar olsa da, dava sonucunda, ilk defa bir kişi bu hastalıktan dolayı suçsuz bulunmuştu. Hırsızlık ve tecavüz suçlarını işleyen William olduğu kanıtlanmış, ancak bu suçlardan sorumlu tutulmamıştı.

Asıl karakter William Milligan iken, hırsılık yapan kişi Yugoslav olan Ragen, kadınlara saldıran kişi ise 19 yaşındaki lezbiyen Adalana’ydı.  Asıl karakter olan William ile diğer karakterler ise bu ikisinin yaptıklarından haberdar değillerdi. Bu olaylara ait en küçük bir anıları yoktu.

Dava sonrası, Milligan uzun süre tedavi edilmeye çalışıldı. Sahip olduğu kişilikleri tek bir kişide toplamaya çalışan Doktorlar, Milligan’nın bunu çoktan yaptığını ve bir öğretmen yarattığını fark etti: The Teacher.

The Teacher, tüm kişiliklerin toplandığı karakterdi.  Ancak hayatının çok az zaman diliminde, The Teacher tek başına varlık gösterebilmişti. Tedavilere rağmen diğer kişilikler sürekli olarak ortaya çıkmaya devam etmişti.

Çok ilginç bir hastalık ve çok  zor olan bir hayat.. Ve bu hayat 12 aralık 2014 tarihinde sona erdi.

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid