Keşfin Vizesiz Hali: Belgrad

Malumunuz son dönemde artan döviz kurları, pek çok gezginin rotasını hem ucuz hem de vizesiz destinasyonlara yöneltti. Kısa da olsa bir yerlere kaçıp gezsem, ee gezmek yetmez bir de eğlensem ve tüm bunları çok da uygun bir şekilde yapabilsem diyenlerdenseniz Balkanların kalbi Belgrad tam size göre!

Sava ve Tuna nehirlerinin buluştuğu noktada yer alan Belgrad, Sırpça’da “Beyaz Şehir” anlamına gelmekte. “Orta Avrupa’nın Kapısı” olarak tanımlanan ve tarihi M.Ö 3. yüzyıla dayanan bu şehir, aynı zamanda eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nin de başkentliğini yapmış.

Belgrad’a uçuş İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 20 dakika sürüyor. Nikola Tesla Havaalanı ise şehir merkezinden 40 dakika kadar uzaklıkta. Şimdiden söyleyelim, Sırp kökenli Amerikalı mucit Nikola Tesla’nın ismini hemen hemen gezeceğiniz her caddede görmek mümkün. Nikola Tesla Müzesi de şehrin görmeden dönmemeniz gereken sembollerinden.

Şehrin gezilecek alanları 4 ayrı bölgede bulunmakta: Merkez bölgesi Stari Grad, Bohem sokağı olarak da bilinen Skadarlija, bir dönemin endüstriyel alanı Savamala ve şehir içindeki şehir Zemun.

Skadarlija – Bohemian Street

Kalemegdan, içinde Kale’nin ve Askeri müzenin yer aldığı Belgrad’ın en büyük parkı. Bu park Tuna ve Sava’nın birleştiği noktayı gören büyülü manzarasıyla fotoğraf tutkunlarını kendine çekiyor. Yine bu bölgede yer alan Victor Anıtı’nın ise çıplaklığı nedeniyle nehre bakabileceği bir yere taşınması gibi ilginç bir hikayesi var.

Tuna ve Sava Nehirlerinin buluştuğu nokta
Kalemegdan Kalesi

Şehirde birçok kilise bulunmakta. Aziz Sava Tapınağı, Belgrad’daki en ünlü ve Ortodoks dünyasındaki en büyük kiliselerden biri olma unvanına sahipken Başkanlık Sarayı ve Ulusal Meclis’in yakınındaki Aziz Mark Kilisesi görülmesi gereken bir diğer nokta.

 

Parlemento Binası

İstiklal Caddesi’ne benzerliği ile dikkat çeken şehrin her daim canlı noktası Knez Mihailova Caddesi ise Cumhuriyet Meydanı’nın yanı sıra pek çok restoran, kafe ve bara ev sahipliği yapıyor. Bu cadde ve Savamala bölgesinde yer alan gece kulüpleri ise yaz-kış Belgrad’ın meşhur gece hayatını deneyimlemeniz için açık ve dopdolu. Belirtmekte fayda var, pek çok kulüp rezervasyon istemekte.

Knez Mihailova caddesinde bir akşam

Son olarak Belgrad deyip de Balkanlarda en popüler yemeklerden olan Ćevap ve bir tür ayva rakısı olan Rakija’dan bahsetmemek olmaz. Bu iki lezzeti tatmadan Belgrad’dan dönmeyin derim.

Ünlü ayva rakısı – Rakija

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Gez içinde yayınlandı

Keşfin Vizesiz Hali: Belgrad&rdquo hakkında 3 yorum

  1. Geri bildirim: Yasiyorkenyap.com / Keşfin vizesiz hali: Belgrad – Uçarı & Kaçarı

  2. Geri bildirim: Keşfin vizesiz hali: Belgrad / Yasiyorkenyap.com – Uçarı & Kaçarı

  3. Geri bildirim: Keşfin vizesiz hali: Belgrad / Yasiyorkenyap.com – Uçarı & Kaçarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.