Inception mı Paprika mı?

2010 yılınının yaz aylarında yayınlanan, beyin yakan cinsten konusu ile tüm ilgileri toplayan, ödülleri silip süpüren, gişe rekorları kıran Inception filmini bilmeyen yoktur herhalde?

Konusu ile dikkat çeken film, sahneleri ile birçok kişiyi derinden etkilemişti. Ancak ben filmi izlediğim zaman alışık olduğum bir dünyayı anımsadım. Bir şekilde her unsur tanıdıktı, her görüntü bana tek bir ismi hatırlattı; PAPRİKA.

Anime dünyasının Hollywood dünyası kadar tanınmadığını var sayarsak, bu kıyaslamanın gündemde olmaması normal. Ancak yine de orijinal fikrin aslında bir Anime’den esinlenildiğini bilmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Pek çok insan daha önce benzerini görmediğini söyleyerek Inception’a övgüler yağdırırken içim rahat etmedi ne yazık ki.

‘Bu filmin konusu yeni değil, kendisinden 4 yıl önce çıkmış bir animeye dayanıyor!”

Yine de film övgüyü hak ediyor cidden, Christopher Nolan’ın yönetmenliğinde ve tabii ki filme ayrı bir görsel katkıda bulunan Leonardo DiCaprio’nun daha büyük etkisiyle  keyifle izlediğimi söyleyebilirim. Yani bu bir eleştiri yazısı değil, sadece Paprika kadar güzel bir eserin hakkını yememek için konusu ve sahneleri ile benzerliklerini toplayarak yaptığım bir kıyaslama yazısıdır.

Bilmeyenler için Paprika’yı anlatmak gerekirse öyküsü Yasutaka Tsutsui’ye ait olup Satoshi Kon yönetmenliğinde çizilen, White Tiger Field’ın bestelediği ‘The Girl in Byakkoya’ adında efsane OST’u ile Anime dünyasında tanınan ünlü bir Anime Movie’dir.

OST’u dinlemek isteyenler için şuraya bırakıyorum;

Anime yalnızca Japonya’da ünlenmekle kalmayıp kısa sürede dünya çapında da ün elde etmiştir. 2006 yılında yayınlanması ile beraber Terry Gilliam‘ın en iyi 50 animasyon filmi arasında yer almış, TIME dergisinin tüm zamanların en iyi 25 animasyon filmi listesine de adını yazdırmıştı.

Her iki filme genel bir bakış attığımız anda ikisinde de aynı konunun işlendiğini anlayabiliyoruz; İnsanların hayallerine erişebilen, başkalarının hayallerini izleyebilen ve rüyalarına girebilmeyi sağlayan bir teknoloji oluşturulmuştur.

(Rüyalara girmeyi sağlayan makine) Paprika || Inception

Paprika’da hikaye, bu icadın kötü niyetli biri tarafından ele geçirilmesiyle başlıyor ve tüm insanların aynı rüyayı görmeleri sağlanarak kontrol edilmeleri hedefleniyor. Inception’daysa yine benzer konu üzerinden gidilerek rüya teknolojisi, güçlü donanımlara sahip çeteler tarafından kullanılıyor ve zenginlerin, güçlülerin rüyalarına belli bir amaç doğrultusunda girmeleriyle hikaye şekil alıyor.

Asıl kıyaslanabilecek diyebileceğim unsurlar ise sahnelerin benzerlikleri ve hikayedeki belli tema. Çoğu kişi Inception’ın görsel açıdan muhteşem sahneleri olduğunu savunuyor ki şehrin katlandığı sahnenin cidden iyi olduğunu kabul edebiliriz. Animede şehrin karmaşası daha büyülü daha renkli, beyni yıkanmış insanlarla dolu neşeli bir festival ile betimlenirken filmde bu betimleme şehrin katlanması ile anlatılmış gibi.

Ancak Paprika çizim tekniği olarak ele alındığında, hayal gücü ve karakterlerin cazibesiyle tam anlamıyla görsel bir şölene dönüşüyor. Anime baştan aşağı rengarenk bir tema işliyor. İzlerken sorgulamamanız gereken türden. Bazı sahneleri defalarca izleseniz de her defasında farklı bir yorum yapacağınız tarzda. Anime ‘Yalnızca beni izleyin’ diyor.

Inception’ın da çoğu ‘yaratıcı’ sahnesi, bu sanat eseri sayılabilecek animeden esinlenilmiş diyebiliriz ki bazı sahnelerin birebir alındığını da söylemek gerekir. Örneğin her iki filmde de asansör, bilinç altında gezinme aracı olarak kullanılmış. Rüyalar arası geçiş sağlanan bir araç olmuştur. Ayrıca zaman kavramının, yer çekiminin yittiği sahneler benzerlik göstermiştir.

Inception || Paprika

Paprika || Inception

Inception da rüyalar arası yolculuk yapılan asansör vardır.

Aynı şekilde Paprika da da böyle bir sahne olmuştur.

Inception // Paprika

Inception

Paprika

Farka değinecek olursak Inception mantıksal bir kurgu ile ilerlerken Paprika kesinlikle tüm mantığı yıkma niteliğindedir. Hayal gücünün sınırlarını zorlayarak akılda soru işaretleri bırakan kurgusuyla kendini bir sanat teması altında izlettiren Paprika’nın aksine Inception izleyiciye çözmesi için mantıklı bir kurgu sunuyor.

Filmin final sahnesi ‘hikayenin devamını izleyiciye bırakma’ niteliğinde olsa da Paprika’da hikaye birden sona bağlanıp yarım kalmış ve tamamlanmış hissini aynı anda yaşamamızı sağlıyor. Daha çok bir tabloya bakmak gibi; uçsuz bucaksız bir düşünce işliyor zihnimize Paprika…

Bu yüzden ikisini de izleyip hangisinin daha iyi olacağını söylemek kesinlikle yanlış bir davranış olur. Çünkü Inception ‘Paprika’ adındaki animeden esinlenilen başka bir hikayedir. Paprika ise anime dünyasının en önemli filmlerinden biridir.  İkisinden de alınan haz bambaşka olmakla beraber, iki filmde kendine has çekiciliğe sahip.

Paprika görseli ve müzikleri ile büyülerken, Inception film tarihinin en ilginç konusu ve sahneleri ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Ancak yinede Paprika’nın derin nitelikte bir film olduğunu, rüya kontrolünün yanı sıra masum insanların hayalperestlikleri ile konunun işlendiğini söyleyebiliriz. Inception’a göre Paprika daha masum duygular daha çocuksu bir temayla işlenmiş ve buna rağmen yinede fazla neşeli görünen sahneleri korkutuculuğu yakalamıştır.

Kısacası söylemek istediğim asıl şey, günümüzde pek çok filmin esin kaynağı animeler oluyorken bunu bilmeyip bu sektörü eleştiren kişilerin olması. Çünkü her zaman söylediğim gibi Anime bir tür sanattır ve sanat kopyalanamaz 🙂

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid