İki Muhteşem Film ve Bir Güç Mücadelesi

Bahsedeceğim iki filmin en büyük özelliği güçsüzlük olarak görülen ahlaki veya karakterikstlik davranışları, olaylara bakış açımızı veya aldığımız kararları; toplumun ”güç” standartlarından farklı olduğu için anlaşılmadığını ve aslında gerçekte olan güç mücadelesinin nasıl bir şey olduğunu anlatmasıdır.

İlk film

Nocturnal Animals :

2016 yılı yapımı, yönetmenin ve senaristin Tom Ford olduğu, başrollerinde  Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shannon gibi oyunculuklarıyla nefesimizi kesecek isimlerin olduğu bir baş yapıt bana kalırsa.  Ayrıca bu film, enfes bir şekilde işlenmiş gerilim ve dram türündedir.

Filmin giriş kısmı (ilk beş altı dakikası) belki sizi biraz şaşırtacak, fakat filmin sonunda ise filmin size verdiği parçaları birleştirdiğinizde hem şaşıracak hem üzüleceksiniz. Şaşırma kısmını The Game veya The Usual Suspects filmlerindeki gibi olaylar zinciri olarak değil, anlama ve yorumlama olarak değerlendirirsek, filme biraz duygusal biraz öfkeyle yaklaşırsak ve güç mücadelesini böylesine sınıflar ayrımında ele alan böylesine psikolojik temaların ince işlendiği filmde, hem şaşırıp hem de  filmin baş karakteri olan Edward’ı anlayabileceğimizi düşünüyorum.

Filmin konusuna kısaca değinmem gerekirse, sanatçı olan Susan ile Edward bir zamandan sonra yol ayrımına girerler. Edward yetenekli ve yaratıcı bir yazardır hayallerinin peşinden gider ve Susanla olan ilişkisine karşı bakış açısını , bir romana dönüştürür. Ve film Susan’ın bu romanı okumasıyla başlar.

Film güçsüz olarak nitelendirilen Edward ile ,  güçlü gözükmeye çalışan Susan arasında ki farkı net bir şekilde ortaya koyuyor.

Ve filmin sonunda elbette güçlü olan karakterin nasıl ve ne şekilde güçlü olduğunu görebiliyorsunuz. Bu yüzden bence hayata karşı bakış açımızı etkileyebilen filmler kategorisine giriyor.

 

İkinci film

Hacksaw Ridge :

 

Bu filmde 2016 yılı yapımıdır ve yönetmeni usta oyuncu Mel Gibson’ dur. Açıkcası Mel Gibson’un ismini duyduğumda film bende gerçek anlamda heyecan ve merak uyandırdı. Ki bu merakım filmi izlememle birlikte fazlasıyla giderildi.

Filmin türünü ise, biyografi, savaş, aksiyon ve dram olarak tanımlayabiliriz.
Bu film gerçek bir olaya dayanıyor ve ikinci dünya savaşasında, Japonların , Amerikalılara karşı gerçekleştirdiği pearl harbor baskınından sonrasında orduya katılan Amerikalıları ve orduya katıldığı sırada silah kullanmayı reddeden Desmond Doss’ u anlatıyor.

Bu filmi gözlerim biraz dolu dolu biraz şaşkınlık ve biraz da bu hayattaki seçeneklerimi sorgulayarak izlediğimi fark ettim. Desmond karakterinin gerçekten yaşamış biri olduğunu film sonunda gördüğünüzde, inanıyorum ki hayatı sorgulama aşamasına benim gibi geçeceksiniz.

Ayrıca Andrew Garfield’in ”inanılmaz örümcek adam ” filminde ki kötü performansından sonra , böyle bir baş yapıtta ve müthiş bir oyunculukla görmek beni çok mutlu etti.

Kısacası bir adamın kendi seçimlerine karşı verdiği güç mücadelesinin ne kadar haklı ve  doğru bir mücadele olduğunu anlatan bu film , oyunculuk ve konusuyla kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasına girmeyi hak ediyor.

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.