HUZURU KEŞFET: YASON BURNU

Yason burnu, Karadeniz Bölgesine yolu düşenlere harika bir deneyim yaşatıyor. Huzuru arayıp doğallığı tercih edenlerin gözdesi olmaya aday bu muhteşem güzellik, Ordu’nun Perşembe ilçesine yalnızca 20 dakika mesafede yer alıyor.

Yason” adı, Argonotlar’la beraber burada karaya çıkan Yason’dan kalmış. Burunun alt tarafında ”Panaya” adında eski bir kilise var.Çaytepe sınırları içinde olan yarımada üzerindeki kilisenin adı Jason’s Church diye de biliniyor.

Bu kilise, 1968`de yörede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından yaptırılmış olup, mimarisi gayet özellikli. Ayrıca burası Karadeniz kıyı bölgesinde deniz kenarında olan tek kilise olma özelliği taşıyor.

Buranın hemen 300 metre batısında bir de Yalancı Yason (kadastroda: Sülü burnu diye geçer) denilen yer var ki, çok güzel ve oya gibi işlenmiş kıyıya sahip.

Yöre halkının söylediğine göre, yıllarca deniz ticareti yapılan bu doğal cennet, yıllar önce denize açılan denizcilerin eşlerinin bu sahilde dönmelerini beklemelerine eşlik etmiştir.Bazıları dönmeyeceğini bile bile…

Eski antik çağlarda deniz ticareti merkezi olarak da kullanılan bu cennet yer aynı zamanda üzerinde bulunan deniz fenerinin altında size harika bir gün batımı manzarası sunuyor.Tam bisikletleri fenerin dibine park edip, kahvenizle birlikte kendinize büyük bir göz ziyafeti çekmelik de diyebiliriz 🙂

Görebileceğiniz en güzel manzaraya sahip bir kafe içerisinde çayınızı yudumlamak veya yeşillikler içinde piknik yaparken sevdikleriniz ile harika vakit geçirmek için mükemmel bir uğrama noktası olan Yason Burnu, doğal bir plaja sahip olmakla birlikte, size Karadeniz ile iç içe olmanın tadını sonuna kadar veriyor. Size de yalnızca tadını çıkarmak kalıyor.

Bu doğal huzur noktası, kendisini görmek için bile rota değiştirmeye değer 🙂 Yolunuz düşmese bile düşmesi için uğraşmaya değecek bir güzellik.Keyifli gezmeler…

 

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid