Hollywood’un Görsel Efekt Uzmanı: Muhittin Bilginer

Hollywood filmlerini izlerken hepimizin içinden istemsizce “Adamlar yapıyor abii” cümlesi geçiyor. Gerek aksiyon sahneleri gerekse görsel efektlerinin inandırıcılığıyla bütün dünyayı ekrana kilitleyen milyon dolarlık filmlere imrenerek “bizde neden yapılamıyor bu filmler” diye yakınmak artık bir klişe halini aldı.

Bir kabullenememe cümlesi olarak sürekli “o kadar parayı bana ver ben de yaparım abi” denildiğini duymuşuzdur hepimiz. Hollywood’u yüceltmek değil amacım aksine çoğu yapımlarını beğenmem hatta emperyal ABD yönetimlerinin en büyük kozu olduğunu savunanlardanım. Ancak şunu kabul etmek gerek teknik anlamda çoğunlukla kusursuz işler başarıyor Hollywood sineması.

Bizim de Türkiye olarak Hollywood’da en büyük başarımız hep Haluk Bilginer, Sibel Kekili, Meltem Cumbul gibi başarılı isimlerle anılıyordu ancak bir çok Hollywood filminin kamera arkasında çokça emeği olan Muhittin Bilginer ismini bir çoğumuz işitmemiştir bile.

Son olarak geçtiğimiz günlerde vizyona giren “Life” isimli bilim-kurgu filminin görsel efekt direktörü olarak karşımıza çıkan Bilginer’in dünya çapında üne sahip bir çok filmde imzası bulunuyor.

1978 Bulgaristan doğumlu Muhittin Bilginer, Bilgi Üniversitesi’nden mezun olunca Londra’da yaşamını devam ettirmeye başladı ve ilk olarak Fast&Furious filmiyle karşımıza çıktı. “2012”, “Arion Man 2”, “İnception”, “Harry Potter” gibi dev yapımlarda adını sinema severlere duyurmaya başlamıştı.

Bilginer’in filmografisine bu link üzerinden ulaşabilirsiniz: Filmografi

Bu topraklardan çıkıp bütün dünyaya adını duyurmuş binlerce isimden sadece birisi Muhittin Bilginer. O da buralara geleceğini hayal eder miydi bilinmez ama siz yine de hayal edin her zaman en iyiyi, en sevdiğinizi…

Bonus: Size bir de bu efektlerle ilgili eğlenceli bir Green Screen videosu bırakmak istedik iyi seyirler 🙂

Yeşil Ekran Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bil içinde yayınlandı