Hollanda’nın Gizli Cenneti: Giethoorn

Burası Hollanda’da,  Fog Nehri’nin  etrafında bir kasaba. Bu kasabada ulaşım, kanolarla gerçekleşiyor.  Tabi bir de yürüyerek geçtiğiniz o minik köprülerden sadece bisikletleriniz geçebiliyor.

Korna sesinin olmadığı, egzoz dumanından uzak, trafiksiz bir hayat.  Kısacası modern ulaşım araçlarının olmadığı bir yer düşünün, işte burası orası.

Üstelik bu kasaba adeta peri masallarından kaçıp gelmiş gibi.  Eğer  hayal etmekte zorlandıysanız bir kaç görselle sözümüzün arkasında duralım.

Cennetin yeryüzündeki temsili diyebileceğimiz güzellikteki  bu köyde, ne bir modern araç ne de beton yollar var. Eğer burada niyetiniz gezmek ise ya ayaklarınızı ya da fısıltı teknelerini (sessiz motorları sebebiyle bu isim kullanılıyor) kullanacaksınız ne yazık ki başka bir seçeneğiniz yok.

Bu cennete turistler arasında “Hollanda’nın Venedik’i” de diyor.

Kim sürekli yürüyen, kürek çeken ya da bisiklete binen insanlar görmek istemez ki?
Biz bu fotoğraflara bakınca  “metrobüste ne yaa” düşüncesini aklımızdan geçirmedik değil.  Ulaşım da asıl çığır aşmak bu olsa gerek.   İnsanların evinin önünce park edilmiş araba yerine böyle şirin şeyleri görmek sizinde içinizi  huzurla doldurmuyor mu?

Tası tarağı toplayıp, hop diye buraya taşınamasakta bu saklı kalmış cennet,  tatil  planlarının arasına sıkıştırılacak cinsten sanki.  Sevgili okuyucularımızın gidip bol bol temiz hava depolamasını dileriz 🙂

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid