Harry Potter’ın Büyülü Dünyasını Deneyimleyin

Harry Potter, bu ismi duymayan bilmeyen yoktur herhalde? Çoğu çocuğun hayallerini süsleyen okulu Hogwarts, temelden öğrenilen büyü dersleri, sıra dışı yaratıklar, dev satrancı , büyülü turnuvalar, okul takımları… Bizi bambaşka büyülü bir evrene götürüyor ve karakterler kadar bizde Hogwarts’ın havasını soluyoruz.

Harry Potter, kitabının yayımlanmasıyla beraber, sinemaya uyarlanmasıyla da popülerliğini zirveye taşıdı. Pek çok kitap okumayan çocuğu bile kitap kurdu yapmayı başaran bu eser ‘Harry Potter çılgınlığı’ adı altında gittikçe büyüdü. Karakterler gibi giyinmek, onlar gibi yaşamak, hikayedeki eşyalara sahip olmak ve büyüleri ezbere bilmek gibi şeyler pek çok kişinin yaşam tarzını etkiledi.

Tabi bununla birlikte pek çok uygulama, etkinlik ve tasarım mekanlar da ortaya çıktı. Bize hikayenin gerçek olduğu hissini veren bu uygulamalar gün geçtikçe daha da yaratıcı fikirlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Artık Hogwarts’dan mezun olabilir, Potter’ın gezdiği gerçek buhar trenine binebilirsiniz. Okul kütüphanesinde gezebilir, büyülü kitapları okuyabilirsiniz.

1.HOGWARTS KÜTÜPHANESİNİ OTURDUĞUNUZ YERDEN GEZEBİLİRSİNİZ.

Hogwarts’ın büyülü kütüphanesi, aslında Oxford Üniversitesi’ndeki Duke Humphrey Kütüphanesidir. Çekimlerinin birkaç sahnesini Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştiren filmin kütüphanesini 3 boyutlu gezmek, okulun Youtube üzerinden paylaştığı video ile mümkün.

2.HOGWARTS KÜTÜPHANESİNDEKİ KİTAPLARI OKUYABİLİRSİNİZ.

Kitap içindeki kitaplar… J. K. Rowling kitabının içerisinde ayrıca kitap yazan bambaşka bir yazar. Büyücülük ve cadıcılık eğitimi veren Hogwarts’ın bilgilerle ve sırlarla dolu kitaplarına Türkçe erişmeniz aşağıdaki linkle birlikte mümkün.

http://harrypotter48.tr.gg/Hogwarts-Kutuphanesi.htm

3.GERÇEK HOGWARTS’TAN MEZUN OLABİLİRSİNİZ.

Belki de hayranları en çok heyecanlandıran bu uygulama olmalı. Polonya’da bulunan Czocha Cadılık ve Sihirbazlık Koleji belirli aralıklarla düzenlediği eğitim süreleri boyunca çeşitli etkinlikler sunuyor ve eğitimin sonunda bir diploma veriyor. Tabi bunun için 18 yaşınızı doldurmuş olmalısınız. 345 dolar kadar bir ücretle eğitime katılabiliyorsunuz.

Koleje kabul edildikten sonra eğitiminiz yalnızca 4 gün sürüyor ve bu süre boyunca hangi alanda eğitim görmek ve uzmanlaşmak istediğinizi de seçebiliyorsunuz. Auror, Lanet Bozucu, İyileştirici, Büyüzoolog, ve Konuşulamayanlar gibi uzmanlıklar bulunuyor. Öğrenciler Durentius, Faust, Libussa, Molin ve Sendivogius adında 5 çeşit eve kendi seçimleri ile yerleştiriliyor. Bu evlerdeki yaşam tarzını anlatan içeriği okuyup kendiniz hangisinde kalmak istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Uzmanlık alanı seçerken de isterseniz Harry Potter yandaşı, isterseniz Voldermort’un sadık mirasçısı olabilirsiniz.

Okulun Tanıtım Videosu;

Kolejin kendi sitesini ziyaret etmek isterseniz;  https://www.cowlarp.com/

4.ZİYARET EDEBİLECEĞİNİZ GERÇEK ‘HARRY POTTER’ MEKANLARI.

-Wizarding World of Harry Potter, Universal Studios (Florida)

Harry Potter’ın Universal Stüdyoları efsanenin büyüsüne ve şehvetine kapılmanızı ya da biraz kısıtlayıcı davranıp Dragon Challenge rollercoaster gibi bir Potter temalı eğlence parkında gezinmenize olanak sağlıyor.  Hogwarts okul malzemeleri ve diğer süslü dünyayı yaşatan birçok dükkana uğrayıp çeşitli eşyalar satın alabilirsiniz.

– Alnwick Castle, Northumberland, (İngiltere)

Alnwick Kalesi, ‘Harry Potter ve Felsefe Taşı’, ‘Harry Potter ve Sırlar Odası’ nda Hogwarts Kalesi için kullanılan yerdir. Kale, öğleden sonra gezintiye çıkmak için güzel bir tercih olmakla birlikte dilerseniz sihirbazlık ve süpürge ” uçuş “eğitimi de sunuyor!

– Glencoe, (İskoçya)

Glencoe ‘ Harry Potter and the Prisoner of Azkaban’ filminde yer alan İskoçya’da ünlü bir yerdir. Bu güzel vadide Hagrid’in evi inşa edilmişti.

-Glenfinnan Viaduct, Lochaber (İskoçya)

Her yıl Harry ve arkadaşları Hogwarts’a gidiyorlar. İskoçya’daki Glenfinnan Viyadüğü, Hogwarts Express’in oraya ulaşması için seyahat edilen ünlü köprü ve tren hattıdır. Çevredeki harika kırsalda yürüyüş yapabilir hatta “Jacobite” -Potter’ın gezdiği gerçek buhar trenine- binebilirsiniz.

– Millennium Bridge, Londra, İngiltere

Bu yaya geçidi olarak kullanılan köprü ‘Harry Potter ve Melez Prens’ de parçalara bölünmüştü. Ancak tabii ki köprü hala sağlam, gidip kontrol edebilirsiniz 🙂

– King’s Cross ve St Pancras İstasyonları, Londra, İngiltere

Yan yana olan bu Londra tren istasyonlarının her ikisi de Harry Potter filmleri için çekim yeri olarak kullanılıyordu. Potter ve arkadaşları Hogwarts trenlerini tuttuğu istasyona gidebilmek için King’s Cross ve St Pancras arası geçişi kısa yol olarak kullanılıyordu. King’s Cross istasyonuna girip 9-11 platformlarında dolaşırsanız, “Platform 9 3/4” yazan bir işaret bulabilirsiniz. Ancak geçmeye çalışmayın muhtemelen duvara toslarsınız 🙂

– Londra Hayvanat Bahçesi, Londra (İngiltere)

Genç  Potter’ın Londra Hayvanat Bahçesi’nde Sürüngen Evinde bir yılanla konuştuğu sahneyi hatırlarsınız. İşte o sahnenin çekildiği yer burası.

– Leadenhall Market, Londra (İngiltere)

Leadenhall Market, Londra’da uzun bir geçmişe sahip kapalı bir pazardır. ‘Harry Potter’ filmlerinde Diagon Sokağı ve The Leaky Cauldron kısmı olarak karşımıza çıkar.

– Christ Church, Oxford (İngiltere)

 

Oxford’daki Mesih Kilisesi’ne giderseniz, Büyük Salona ulaşmak için Hogwarts’daki öğrencilerin tırmanması gereken merdivenleri görebilirsiniz. Filmde görülen Hogwarts Büyük Salonu aslında Christ Church’daki Büyük Salondan sonra modellendi. Oxford turuna çıkarsanız pek çok sahnenin burada çekildiğini anlayabilirsiniz.

– Dursley’lerin ilk evi Privet Drive (Londra)

Bu sinir bozucu evi bilmeyen yoktur herhalde? Ziyaret etmek isteyenlere açık adres; 12 Picket Post Close, Martins Heron… :))

Sizde bir Harry Potter hayranıysanız, yaşıyorken bu büyülü dünyayı deneyimleyebilirsiniz.

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid