Foklarla ,Yunuslarla ve Caretta Carettalarla yüzdüğün bir deniz hayal et!

Şimdi gözlerinizi kapatın ve foklarla ,yunuslarla ve caretta carettalarla birlikte yüzdüğünüz bir deniz hayal edin. Şimdi gözlerinizi açın ve oraya gitmek için bavulunuzu hazırlamaya başlayın. Çünkü bu yer öyle böyle çok uzak bir yerde değil, oraya gitmek için ülkeleri aşmanıza gerek yok. Burası yanı başımızda duran ve bizi bekleyen Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alan Adrasan Koyu.

 

adrasan-t.jpg (1920×1080)

Bu eşsiz güzellikteki koy size doğa ile iç içe bir deneyim şansı sunuyor. Sonunu göremediğiniz maviliklerin her tonuna  sahip bir deniz, ağaç ve reçine kokusu ile bir sürü canlının yaşadığı doğasıyla size canlı olduğunuzu iliklerinize kadar tekrar hissettirecek bir güzellik. Tatilinizi, aslında ait olduğumuz yer olan Doğa’nın içerisinde yapmaya ne dersiniz? Bu soruya cevabınız evet ise sizleri böyle alalım.

Sabahları o hafif dalga sesleri ve ılık esintisi ile sizlere günaydın der, yerel halkın bahçesinde yetiştirdiği organik ürünlerle enfes bir kahvaltı yaparak güne başlarsınız. Hem sporu hem doğayı sevenler için enfes bir nokta çünkü tatil dediğimiz şey dinlenmenin yanı sıra eğlenmek, keşfetmek ve yeni şeyler deneyimlemektir.

Peki Adrasan’da neler yapabilirsiniz?

Yürüyüş

Gününüzü yürüyüş yaparak değerlendirmek isterseniz çevrede birçok alternatif rota var, zira Adrasan mevki olarak eski Likya Bölgesinde yer alıyor ve Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde geçen Likya Yolu da bu bölgeden geçiyor. Adrasan kız kalesine çıkabilir buradan koyun eşsiz manzarasını izlerken termosunuzda getirdiğiniz çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ya da eski Gelidonya Fenerine yürüyebilir, burada kamp kurabilirsiniz.

adrasan yürüyüş ile ilgili görsel sonucu

Olympos Antik kenti

“Akçay deresinin yanına kurulmuş antik kent, zamanında Likya bölgesinin en büyük ve zengin kentlerinden birisiydi. Olimpos adını ise yanında bulunduğu Tahtalı Dağı’ndan almaktadır. Olimpos (Olympos), Anadolu ve Ege’deki dağ zirvelerinin ortak adıdır. İ.Ö. 1.yy.da Phaselis ile birlikte korsanların kontrolünde olan ve korsan saldırıları sebebiyle fakirleşen kent, Roma döneminde kurtarılarak toparlanmıştır. Roma döneminde zenginleşen kent, M.S. 3.yy.dan sonra Ceneviz ve Venedikli korsanlar tarafından kullanılmıştır ve Osmanlı döneminde 15.yy.da terk edilmiştir.”

Bu nedenle bölgede bir çok sur, mezarlık ve kale harabesi bulunmaktadır.Doğanın kolları arasında kalmış bu tarihi kalıntılar görülmeye değer.

 

 Phaselis Antik Kenti

Rodoslular tarafından kurulmuş olan Antik kent Kemer’in 16 km batısında yer almaktadır.Doğanın ve tarihin eşsiz buluşmasını ziyaret edebilir ve piknik noktalarında bu güzelliğin tadını çıkartabilirsiniz.

s-a96a010571cb6668c9f45936a8cb5d4a8f25a1a8.jpg (1024×768)

 Yanartaş (chimera)

Gece yapılabilecek aktivitelerden en iyisi kesin olarak Yanartaşa gitmektir. Marshmallow almayı unutmayın ateşte kızartarak yemesi çok güzel oluyor.

 Kamp

Genellikle bir çok turistin ve gezginin kamp yaptığı bu bölgede herkesten uzakta kafa dinlemek isterseniz çadırınızı kapıp kurulabilirsiniz.

  

Dalış

Adrasan, el değmemiş (henüz) güzellikteki su altı yaşamı ile Türkiye’deki ve Dünya’daki dalış severlerin kalbini kazanmış durumda.Su altı canlıları tarafından oldukça zengin bir nokta olan Adrasan’daki dalış okulunda eğitim alabilir ve eşsiz güzellikleri görebilirsiniz.

   

Su Sporları

Yakın mesafelerde yer alan küçük koyları ve mağaraları kanolar ile keşfetmek çok eğlenceli bir fikir olabilir.

Yamaç Paraşütü

Farklı şeyler deneyimlemeyi seven ve ekstrem tutkunu kişiler için de alternatiflerden birisi yamaç paraşütü.Ufuk çizgisine gökyüzünden tanık olmak güzel bir deneyim olsa gerek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Balık Avları

Akya, kuzu, sarıkuyruk, avcı, çipura, kılıç balığı, kırlangıç, kolyoz, lagos, mercan, orkinos, torik, palamut, baraccuda, iskarmoz , zargana, mercan gibi balıklarla sularının zenginliğini bir kez daha kanıtlayan Adrasan’da balık turları düzenlenmektedir.Balıkçı veya tur tekneleri ile bu farklı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bot Turları

Faklı rotalara ve koylara düzenlenen tekne turlarının yanı sıra ,gece turları, özel turlar, günübirlik turlar ve birkaç günlük turlarda mevcut.

Dilerseniz Adrasan ile ilgili hazırlanmış bu eğlenceli video izleyebilirsiniz.

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid