Evsizlerin Tercümanı: Lee Jeffries

Özellikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız sokakta bir şeyler satan ya da ne verirseniz kabulü olan, ellerini size uzatan insanlar görmüşsünüzdür. Bu insanların nerelerde yatıp kalktığına az çok şahit oluyoruz. Kimi zaman kimsenin dönüp bakmadığı terk edilmiş evlerde görürüz onları. Bazı insanlar farklıdır. Diğer insanların baktığı ama göremediği küçük ayrıntıların sanatsal bir yönünü bulur, çıkarır ve siz bundan sonra daha dikkatli bakmaya başlarsınız. Sanatçı Lee Jeffries de bunlardan biri.

Kariyerine amatör bir fotoğrafçı olarak başlayan Lee Jeffriess, spor fotoğrafları üzerine yoğunlaşmıştı. Hatta o sıralar Manchester United futbol takımı ile de çalışıyordu. Hepimizin hayatında bazı dönüm noktaları vardır. Jeffriess’in kariyerindeki dönüm noktası da bir maraton koşmak için Londra’da bulunmasıyla başlar…

Maratona katılmak için Londra’da olduğu sırada bir cumartesi günü yarıştan önce fotoğrafını çekebileceği ilginç şeyler aramak için etrafta geziniyor. Sokakta uyku tulumuyla uyuyan, genç bir kızı görüyor ve fotoğrafını çekiyor. Sadece çektiğini değil izin almadan, kendi tabiriyle, fotoğrafını “çaldığını” söylüyor Lee. Kız fotoğrafçıyı fark ediyor. Haklı olarak ortalığı telaşa veriyor. Çok utanan Jeffries uzaklaşıp gitmekle kızdan özür dilemek arasında kalıyor. Neyse ki ikinciyi seçiyor. Hikayesi ve başka çektiği fotoğrafları Lee Jeffries’in fotoğrafçılığının dönüm hikayesini oluşturuyor.

Jeffries “İlk olarak onların gözlerine bakıyorum. Duyguyu görüyorum ve hissediyorum. İşte bu aradığım duygu diyor ve tanıyorum. Bu işlemi defalarca uyguluyorum ve fotoğraflarımı ondan sonra çekiyorum.” diyor. Evsizlerle konuşurken not tutuyor ve gerçek duyguyu yakalamak için onlarla konuştuğu esnada çekiyor fotoğraflarını. “Diğer fotoğrafçılar onları uzaktan ve görünmeden fotoğraflamaya çalışıyor. Ben ise onların dünyalarına adım atıyorum onların korkularının üzerine gidiyorum ve bir umut içinde onların senden benden çok farklı olmadıklarını hissettirmeye çalışıyorum.” diyor.

Sanatçıya ait bazı fotoğraflar:

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid