Evliya Çelebi’nin Torunlarına Sorular

 Evliya Çelebi bir gece rüyasında Peygamberi görür ve yanına gidip şefaat istemeye niyetlenir; lakin olacağın önüne geçilmezmiş ya heyecandan mıdır bilinmez “Şefaat Ya Resulullah” diyecekken “Seyahat Ya Resulullah” der ve uyandığında her şey değişir 17.yy’ın ünlü gezgini Evliya Çelebi’nin 70 yaşına kadar süren serüveni böyle başlar, Evliya Çelebi düşer yola.


 Peki sizlerin gezgin olma hikayesi nedir? Bir kitap,bir aşk hikayesi,bir şarkı, bir film belki de bir rüya. Nedenlerimiz farklı farklı ancak tutkumuz ortak: gezmezsek, gitmezsek,keşfetmezsek şayet; nefes alamayacak gibi hissediyor, haritalara dayanamıyor yeni dünyalara Piri Reis misali yeni bir gezgin haritası çiziveriyoruz. Adınıza ne dediniz bilmem belki seyyah,belki gezgin belki yolcu,göçmen, belki maceraperest..

.
Pek sevgili yolcular size yolculuk ne öğretti,ne öğretecek ne öğretmeli? Bana kalırsa çıkılan her yol insanın kendine attığı bir adım, seyahat ettikçe kendimizi adım adım keşfediyoruz,kimiz neyiz,ne istiyoruz bu hayattan;dünya büyük mü söylendiği kadar? Sınırları aştıkça terbiye olmaktır seyahat, daha azla yetinip daha çok görmek daha çok sabretmek ve ertesi gün başka bir ülkenin sabahına uyanacak kadar şanslı olmaktır. Daha pahalı bir telefon yerine daha uzun bir rota çizecekler bir hafta beş yıldızlı otelde konaklamaktansa bir ay çadırda kalıp tüm kıyıları keşfedecek olanlar.Oralardasınız biliyorum.

 

Her seyahatin beklentisi, her yolcunun tarzı,tavrı,beklentisi farklıdır öyle de olmalıdır zaten. Daha konforlu seven de konforu önemsemeyen de var; otostopla dünyayı gezen de var kendi jetiyle gezen de. Sizin yolunuz nereden geçiyor,yola çıkmaya cesaretiniz var mı?

Otobüsle,trenle,gemiyle,uçakla,karavanla,otostopla çıkılacak yollara rotalar çizecek ve çok yer görecek bir sahil kasabasına mı yerleşmeyi dileyeceksiniz sonunda yoksa metropolde beyaz yakalı düşler mi kuruyorsunuz bilmem; lakin ben sizlere rotalar çizecek,yeni lezzetler tattıracak başka başka ülkelerin içkileriyle sarhoş edeceğim kah bir müzede tablo karşısında sabahlayacak kah plajlarda güneşlenecek kah çeşmelere para atıp dilek tutacağız ama söz bu dünyada yaşamak için neden bulacağız.

Her yazımızda sizlerle yeni duraklarda soluklanıp yepyeni şeyleri yaşıyorken tadacağız, biletlerinizi ayırtın,koltuklarınıza yerleşin, rotanızı çizin yolculuğumuz uzun sürecek.

 

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid