En Güzel Yol Şarkıları

Yaz geldiyse, uzun yollara düşme zamanı da geldi demektir. Tabi biraz da aşk delisi yani ‘Lovefool‘ olma zamanı da geldi demektir, bu şarkı aynı zamanda Baz Luhrmann’ın efsane filmi ‘Romeo&Juliet’in Soundtrack’inden.

Klibi de kendisi gibi tam bir yol şarkısı diyebiliriz, hiç eskimeyen şarkılardan biri ‘My favorite game’.

Dünyanın en özel seslerinden biri Sting’i de pas geçmeyelim tabi yol uzun ses son olsun, ‘Desert Rose’ dinlensin illa ki.

Amy’ciğimiz canımız erken kaybettik ama dinlemekten vazgeçemeyiz dimi? Bence en güzel şarkısını listeye ekliyorum: ‘Back to Black’.

Bu şarkının adı üstünde ‘Iggy Pop- Passenger‘And i ride ride’ diye şarkı devam ederken hislerinize tercüman olup, camı açıp yolculuğun tadını daha çok çıkarmanızı sağlayacak bir şarkı.

Hit the road Jack’ tüm zamanların şarkısı Ray Charles efsanesinden dinlemeden yollara düşmeyin derim…

Yolun en ıssızlaştığı zamanlarda, aklımıza gelen bizi efkarlandıran kişiler için de bu şarkı harika gider; ‘Wish you were here’.

Tempoyu aynı slowlukta tutmak isterseniz, yine hem klibiyle hem sözleriyle tam bir yol şarkısı olan ‘Come away with me’ Norah Jones’un tapılası sesinden dinlemek harika bir fikir.

Canlı dinlediğim tatlı mı tatlı enerjik mi enerjik bir Fransız Zaz’dan ‘Les Passants’ şarkısı bu listede mutlaka olmalı.

Klasiklerden gidiyorsak hep yabancılardan gitmeyelim tabi, Cem Karaca ‘dan güzel bir şarkı koyalım listemize.’Deniz üstü köpürür’.

The Doors ‘Riders on the Storm’ için fazla söze gerek yok.

Dünyanın en güzel şarkısı acaba bu olabilir mi desem eminim birçoğunuz bana katılır; ‘R.E.M.’ ‘Losing My Religion’.

Bu listeye bir adet ‘November Rain’ koymasam olmazdı tabi, bu şarkıda ‘Nothing Last Forever’ (Hiçbir şey sonsuza dek sürmez.) dedikçe tatil ruhuna daha çok bürünürsünüz, yenilenme zamanı geldi demektir.

Coldplay’in her şarkısının ayrı yeri olsa da bu liste için ‘Clocks’  iyi seçim.

Bu liste aslında tüm zamanların en iyi şarkılardan oluştu biraz bana göre, ve atarlı şarkıların dünyada ki bir numarası bence kesinlikle bu şarkı ‘Gotye-Somebody That I Used To Know‘ bağırarak dinlenmesi ve söylenmesini öneririm.

Diyelim ki artık Güney’deyiz ve mutluyuz o halde Pharrel Williams bize eşlik etsin ‘Happy’ ile.

‘Beirut’ grubunu keşfetmediyseniz ve bu listeyle keşfederseniz mutlaka tüm şarkılarını dinleyin derim, bu şarkılar sizi harika bir hayaller alemine sürükleyebilir. Kendilerini Türkiye konserlerinde canlı izleme şansı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu liste için seçtiğim şarkı ise ‘Elephant Gun’.

Sonra bir Türkçe parça ile devam edelim, Redd ‘Falan-Filan’ süper tatlı bir şarkı.

‘Mor ve Ötesi-Güneye Giderken’ i güneş yükselirken ve güneye giderken mutlaka dinleyin derim.

‘Duman-Sor Bana Pişman mıyım’ şarkısını isterseniz geri dönerken de dinleyebilirsiniz, siz siz olun yaz tatilinde yaptığınız hiçbir şeyden pişman olmayın bu şarkıyı dinleyin ve basın dönün.

 

En sevdiğimi en sona bıraktım, sizde bol bol tekrara basın dinleyin diye.. ‘Her şey Çok Güzel Olacak’ adlı efsane filmden ‘Bu Ne Biçim Hikaye Böyle‘ şarkısı ne zaman çalsa Mazhar Alanson ve Cem Yılmaz’ın arabada yolculuk yaptıkları o sahne gelir akla… Ne de güzel gider yollarda bu şarkı.

İyi Yolculuklar…

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid