Dünya Kıyamete Hazırlanıyor!

Dünya nüfusu en güncel tahminlere göre şuan da 7.44 Milyar sayısına ulaşmış durumda. Var olduğu günden beri ortalama 70 Milyar insanı misafir eden Dünya, hızlı nüfus artışı, doğal kaynakların orantısız kullanımı, doğa tahribatı ve benzeri bir çok sebepten dolayı insan ırkı için çok da uzun ömürlü görünmüyor. Bu sebeplerdendir ki bilim insanları son yıllardaki çalışmalarını uzayda yeni yerleşim bölgeleri bulmak için harcıyor.

Dünya ile ilgili bir diğer teori ise “belirli bir süre sonra dünya sürekli bir felaketle kendini ve üzerindeki insanları temizler”. Bu teoriyi de göz önüne alan bilim insanları daha önce  Kuzey Carolina’da ‘Survivor Library’ adlı 7000 kitaplık bir kütüphane kurmuşlardı.

Şimdi de Norveç’e bağlı Svalbard adalarında “Dünya Arktik Arşivi” isimli bir kıyamet kütüphanesi kuruldu. Norveçli yetkililerin açıklamalarına göre verilerin 1000 yıl boyunca korunabileceği iddia ediliyor.

Nükleer patlamalara bile dayanabilecek özel bir sistemle donmuş toprak içinde saklanacak olan verilerin daha güvende olması için dijital filmler kullanılıyor. Olası bir kıyametten sonra hayatta kalan insanların bu kitaplara ve hemen bu kütüphanenin yanında bulunan ve  Dünyadaki bütün bitki tohumlarını muhafaza etmeyi amaçlayan Svalbard Küresel Tohum Deposu’ndaki tohumlara ulaşarak medeniyeti yeniden kurabilmesi planlanıyor.

Dünyanın sonunu getiren bu vahşi medeniyetin kıyametten sonra tekrar kurulması ne kadar mantıklı bilinmez ama bilim insanlarının kıyamet senaryolarını bu kadar ciddiye alıp bu denli büyük yatırımlar yapması bilim-kurgu filmlerine ilham olacak derecede.

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid