Death Note Animesi Netflix ile Film Oluyor!

“Bu deftere adı yazılanlar, ölür.”

Her şey bu replikle başladı. Anime dendiği zaman ilk akıllara gelen kaliteli isimlerden biridir Death Note. Ustaca yazılmış konusu ile küçük büyük demeden herkesi etkileyen çizimleri, özelliklede karakterleri tüm dünya da tanınmış ve büyük bir üne kavuşmuştu. Adeta insanları ikiye ayırmış ‘Adalet‘in L ya da Kira olduğuna inanan insanlar animenin ötesine taşınmıştı. Animeciler her iki karakteri çocuğu gibi benimsese de ‘L’ ciler ve ‘Kira’cılar olarak izlemişti onları.

Tüm kötüleri dünya üzerinden temizlemek adına onları öldüren Kira mı?

Yoksa kötüleri öldürmenin daha büyük bir kötülük olduğunu savunan L mi?

Hangisi adaleti sağlayacak?

İşte bu dünyayı saran akım haline gelmiş Anime, Netflix yapımıyla sinemaya uyarlanıyor.

Animeyi bilmeyenler için belki de bu film epey beğenilecek. Tabi ki animeciler her zamanki eleştirel tavrını bozmayacak, acımasızca filmi eleştirecek.

Peki Death Note Nedir?

2003-2006 yılları arası Tsugami Ohba’ın yazdığı ve Takeshi Obata’nın çizdiği manga (Japon çizgiromanı) olarak yayınlanan hikaye büyük etki yaratarak 2006-2007 yılları arasında da anime serisine uyarlandı.

Hikaye zeki ve başarılı ancak bir o kadarda hayattan soğumuş lise öğrencisi Light Yagami’nin bir gün ‘Deaht Note’ adındaki defteri bulmasıyla başlıyor. Dünyadaki kötülüklerden bıkmış Light, bu deftere isimlerini yazdığı kişilerin kalp krizinden öldüklerini anlıyor ve bunu dünyaya adaleti getirmek adına kullanmaya başlıyor. Gizli bir şekilde suçluların ölümleri yalnızca kalp krizinden devam ederken insanlar bunların tesadüf olmadığını ve bir çeşit Tanrı’nın suçluları cezalandırdığını düşünmeye başlıyor. Suç oranları düştükçe insanlar suçluları öldüren bu kişiye ‘Kira’ ismini takıyor ve bir anda bu ismi yüceltmeye başlıyor.

Ancak hapishanedeki suçluların bile ölmesi bazı insanlar için acımasızca görünüyor ve çok geçmeden polisler ardından dedektifler devreye giriyor. Bu doğaüstü güce sahip başarılı lise öğrencisi Light Yagami’nin, maskesinin ardında Kira olduğu gerçeğinin ortaya çıkarılması L için kolay olacak mıdır?

Asıl hikaye ise L adındaki dünyaca ünlü, yüzünü kimsenin görmediği, sesini kimsenin duymadığı dedektifin olayı ele almasıyla başlıyor. Film çekimleri çoktan başlasa da resmi olarak haberin yayılması fragmanın çıkışıyla sağlandı diyebiliriz.

İşte çekimden birkaç sahne ve oyuncular;

Nat Wolff (Yagami Light)

Keith Stanfield (L)

Margaret Qualley (Misa Amane)

Paul Nakauchi (Watari)

Willem Dafoe (Ryuk’un sesi)

Bana kalırsa Willem Dafoe biraz makyajla Ryuk’u bile oynayabilir.

İşte yayınlanan ilk tanıtım filmi;

Film Amerikan yapımı olduğu için Japon isimler de, mekanlar da değişiklik gösterecek. Ancak yine de gidişatın konu ile bütünüyle birebir gideceği bekleniyor.

Netflix yapımı Film 25 Ağustos 2017 tarihinde sadece Netflix’ten izlenebilecek.

 

Anime Severler Neden Filme Karşı Çıkıyor?

Animesi oldukça başarılı olan bu yapımın filmleştirilmesi bir zamanlar herkesin merakla beklediği bir durumdu aslında. Ancak Hollywood yapımlarından önce Japon yapımlarının çıkması ve beklentiyi karşılayamaması büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu yüzden animelerin filmleştirilmesine karşı çıkma gibi bir durum oldukça yaygın.

Biz animeciler bu konuda biraz benciliz. Çünkü bir animeyi çekici yapan unsurlar, kendi kültürü ve kendine özgü büyüsü olmakla beraber karakterlerin her daim farklılığıdır. Gerçeğe her ne kadar uyarlansa da o çekiciliği yakalamak asla kolay olmuyor. En büyük sorunumuz ise ‘Anime’ kültürü altında böylesine başarıya ulaşmış ‘hazır‘ bir konuyu alıp filmleştirmek ve tek özel olan o çekiciliği milyonlarca basit filmden biri haline getirip anime nedir onu bile bilmeyen pek çok insanın beğenisine sunmak.

Bu yüzden bencillik yapmakta biraz haklıyız sanırım. Hak ettiği değeri verebilmek adına sadece anime olarak izlenmesini doğru buluyoruz. Çünkü bir filmde her ne kadar emek olursa olsun ‘vasat‘ damgası yiyebiliyor. Ancak animeler de iyi yada kötü, vasat yada buna benzer terimler yoktur.

Çünkü anime bir tür sanattır.

Ama ne diyeceğim biliyor musunuz? Bırakalım yapsınlar ve biz de yakınmaktan vazgeçelim. Çünkü daha kötülerini de atlattık;

(Death Note Japon yapımı)

Senaryo yeterince zulüm gördü zaten. Filmlerdeki karakterler yeterince hikayeyi öldürdü…

İlk Japon yapımı filminde bile konunun inanılmaz değiştirildiği, izlerken sinir krizleri geçirdiğimiz anları hatırlayın. Film konusunda ve karakter seçiminde neden bu kadar kötü olduklarını anlayamadığım Japonlar enteresan bir şekilde bunun dışında her şeyde cidden çok iyiler. Mesela animasyon, filmde sadece Ryuk adındaki ölüm meleğini beğenmiştim.

Death Note Japon yapımı filmi izlemediyseniz;

Yinede filmde L’in de çok başarılı olduğunu söylemek gerek. Ama nedense Light Yagami’de bir sorun çıkıyor. Light’ın Serdar Ortaç’a benzemesi yeterince sorundu bizim için -.-

Ancak Amerikan yapımı filmlerin ne kadar başarılı olduğunun farkındayız değil mi?

Bir ara Hollywood yapımı Death Note revanştaydı hatırlarsanız? ZAC EFRON’un Light Yagami’yi oynayacağı dedikodularını bile sindirdik biz!

Yani bu yüzden şimdiki Netflix yapımı filmin oyuncularına bir şey diyemeyeceğim. L’in siyahi olmasına bile sessiz kalıyorum. Çünkü bu bir Amerikan Polisiyesi ve tabii ki de klasik siyah ve beyazın savaşını izleyeceğiz.

Tabi bir yandan şu uyarlama Hollywood (Zac Efron) dedikoduları sahiden de dedikodu çıktı ve derin bir oh çektik. Ta ki DEATH NOTE DRAMA haberini duyana dek. Yine endişelenen animeciler karakterlerin açıklanmasıyla birlikte biraz rahatladı. Çünkü cidden karakterler çizgiromana fazlasıyla yakındı.

İzlerken ‘işte sonunda Light Yagami‘ diyerek heyecanlandığım ancak şu sahnede sözümü geri aldığım oyuncunun her gülüşünde ağlamak ve gülmek arasında bir his yaşadığımı söyleyebilirim. Eminim izleyenler de aynı hisleri yaşamıştır;

İşte biz animeciler bu yüzden benciliz ve ‘kusursuz’ isteriz yapılacak o filmide. Karakterler kusursuz olmalı, sahneler aynı heyecanı vermelidir.

Ve son olarak şöyle bir uyarlamayı da paylaşmak istiyorum;

İzlemeyi reddediyorum ancak merak ederseniz tam ismi Death Note Light up the new world. Yeniden dünyaya düşen defterler üzerinden konuyu başka karakterler üzerinden uzatmışlar. Belki güzeldir ancak bir Kira, bir L değil ne yazık ki…

Tanıtım filmi;

Son Olarak Yaşıyorken Yap Ailesi olarak Yaşıyorken İzleyin diyoruz.

 

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid