Dangal

Mahavir Singh Phogat, kazançlı bir istihdam elde etmek için güreşten vazgeçmek zorunda kalan amatör bir güreşçidir. Hindistan için altın madalya kazanamamıştır ve madalyayı doğacak olan erkek çocuğunun vereceğini düşünmektedir. Karısının dört kız doğurduğu zaman, hayal kırıklığına uğramış rüyasından, kızların güreşemeyeceğini ve sadece ev işleri yapacağını düşünerek vazgeçer. Ancak, büyük kızları Geeta ve Babita, küçümseyici yorumlara yanıt olarak iki oğlan dövdükten sonra evlerine döndüklerinde Mahavir, kızlarının güreşçi olma potansiyeline sahip olduklarını fark eder.

Mahavir, güreşte Geeta ve Babita’ya koçluk yapmaya başlar. Ancak kendisine has zorlayıcı yöntemleri vardır ve bu yöntemlerine çok erken saatlerde sabah egzersizleri ve biti önlemek için kısa saç kesimleri dahildir. Kızlar bir süre sonra farklı olaylarla motivasyon kazanır ve Mahavir’in koçluğuna istekli bir şekilde katılırlar. Mahavir kızları güreş turnuvalarına götürür. Geeta, küçükler turnuvasını kazanır ve daha fazla eğitim için Patiala’daki bir akademiye gider ve böylece olimpiyat oyunlarına katılabilecektir. Kısaca film Mahavir, Geeta ve Babita’nın gerçek hayattan uyarlanmış azim ve başarı dolu hikayesini anlatıyor.

Her filmde kılıktan kılığa giren Hindistan sineması Bollywood’un en ünlü aktörü Aamir Khan Dangal filmi için 25 kilo almıştır.

Uyarı!

Dangal’ı izlemeden önce, filmin çekildiği bölge olan Haryana’da kadınlarının çok kötü muamele gördüğü bilinmeli. Hindistan’daki en kötü cinsiyet ayrımcılığı  ve  kadın okur yazarlığın en düşük olduğu bölgelerdendir. Bu da Phogat öyküsünü daha da büyük bir mucize yapar. Filmden sonra yoksulluk seviyesi yüksek olup vergiden muaf olan şehirler arasına filmin çekildiği bölgede girmiştir. Times Dergisi en etkili 50 insan arasında gösterdiği Aamir Khan’ı birçok filmi gibi Dangal filminde de Hindistan’ın sorunlarını ele almış ve toplumsal sorunlara değinmiştir.

Ödüller

Dangal, 62. Filmfare Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen (Tiwari), En İyi Aksiyon (Shyam) ve En İyi Erkek Oyuncu (Khan) olmak üzere dört ödüle layık görüldü. Dangal, dünya çapında tüm zamanların en yüksek hasılat yapan Hint filmini 801 crore (120 milyon ABD doları) maliyetiyle ortaya çıkardı.

Fragman;

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid