Çok Okurken Çok Gezenler

“Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?” Yıllardır süregelen tartışmaya hiç bakılmayan bir yerden bakmaya ne derseniz?

Yıllarca okul sıralarında ilk münazara konularımızdan biri olan “Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?” sorusunun cevabını şehirleri,ülkeleri,yalnız yolculukları anlatan yazarların kitaplarından cevaplar bulalım belki de cevap çok basittir ve çok gezerken çok okuyanlar en çok bilendir.

Sizi yollara düşürecek yazarlara,birer şehir rehberi olan kitaplara bir göz atalım

1.Beş Şehir-Ahmet Hamdi Tanpınar      

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın, hayatının tesadüfleri olan Ankara, Erzurum, Konya, Bursa, İstanbul şehirlerini anlattığı deneme türü eseridir.

Ahmet Hamdi TANPINAR, bu eserin konusu için: “Hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır.'”demiştir.

2.Yolda-Buket Uzuner

Buket Uzuner‘in Marakeş‘ten Helsinki‘ye, Honolulu’dan Madrid‘e, Berlin‘den Hiroşima ve Montreal‘e uzanan yollarda rastladığı insanlar sırlar ve sıradışılığın kitabı Yolda. Buket Uzuner’in yedi sıradışı hikayesi sizleri de yollara düşürecektir.

 “Seyahat, seksten ve dans etmekten sonra insanların hayatta en fazla zevk aldıkları fiziksel aktivitedir.”

3.Bir Türk Kadının Avrupa İzlenimleri-Zeynep Hanım

Yüz yıl önce kafeslere,peçelere sultanlara karşı kadın olmanın mücadelesini veren babanneleri gibi kaderlerini kabullenmeyen ve Avrupa’yı tek başına gezen bezginliği,mutsuzluğuyla iİk Türk Gezgin Kadını Zeynep Hanım. Gezgin büyükannemiz yani.

[Grace]  sana Fransa’dan ilk izlenimlerimi yazmamı istedin ama ben bundan çok özgürlük izlenimlerimi yazacağım. Sana kafesi ya da demir parmakları olmayan, ardına kadar açık bir pencere önünde ilk kez durduğum zaman duyduğum o sonsuz mutluluğu anlatmaya çalışacağım. Kardeşimle yaşamımızda ilk kez özgürce dışarıya bakmıştık, ne peçe ne demir parmaklık. Yalnızca o açık pencerenin önünde durmanın sevinci bile ödediğimiz fiyata değmişti”

4.Petersburg Öyküleri-Gogol

 Petersburg Öyküleri, okuru Rus edebiyatının öncülerinden Nikolay Vasilyeviç Gogol’un Petersburg’unda zaman zaman komik, zaman zaman ürkütücü, zaman zaman da dokunaklı bir yolculuğa çıkarıyor.Gogol ismiyle özdeşleşen bu öyküler, sadece Rus toplumunun değil, tüm insanlığın sancılarını ve bu sancılardaki ironiyi dile getiriyor.

  “Neva Bulvarı’ndan daha güzel bir yer yoktur. bu hiç değilse Petersburg için böyledir. Petersburg için her şeydir neva bulvarı. nasıl da pırıl pırıl parlar başkentimizin bu alımlı, fettan dilberi. şundan kesinlikle eminim ki, memur olsun sivil olsun Petersburg’un hiç bir sakini bu caddeyi dünyaya değişmez. kaytan bıyıklı, sinekkaydı tıraşlı, birinci sınıf terzi elinden çıkmış takım elbiseli yirmi beşindeki genç takımı da, sakalına aklar düşmüş, tepesi gümüş tabak gibi parıldamaya başlamışlar takımı da hayrandırlar neva bulvarına..”

5.Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm-Zülfü Livaneli

Sıcak ülkelerinden, Stockholm’un kar altındaki caddelerine ve buz tutmuş göllerine savrulan siyasi mültecilerin yaşamlarına bakmamızı sağlayan Livaneli, Stockholm’un soğuğunu iliklerinize kadar hissettiriyor ve sizlere bir geyiğin gözlerine bakacak kadar yakın bir Stockholm hikayesi anlatıyor.

“Ben de ülkemden nefret ederek ayrılmıştım ama aradan geçen onca yıldan sonra anlıyordum ki hiç kimsenin toprağından tamamen kopmasına imkân yoktu.Ağaçlar,bitkiler gibi o toprağa dikilmiştik.Sürgünün en kötü yanı da buydu.Doğaya aykırıydı sürgün.Bu yüzden hepimiz perişan olmaya yazgılıydık.Mutlu bir sürgün yoktu ve olamazdı.”

6. Kırmızı Pelerinli Kent-Aslı Erdoğan

 Aslı Erdoğan‘ın “Kırmızı Pelerinli Kenti” Rio de Janeiro karşıt tüm duygularınızı harekete geçiriyor severken nefret ediyor, kaçıp kurtulmak isterken adım bile atamamın hikayesini anlatıyor kimi zaman Brezilya sıcağı ile kavruluyor  kimi gecelerde favelalarında cinayetlere şahit oluyoruz.

“Ne başkaları, ne de kendisi için; sadece yazmak zorunda olduğu için yazıyordu. Bir yarayı kaşırcasına kabuk kabuk soyuyordu Rio gerçeğini ve iç kanamalı bir hastanın kustuğu kara kan, cümlelerine damlıyordu.”

7.Londra Manzaraları-Virginia Woolf

Virginia Woolf‘un Londra’sında gezmeye hazır mısınız?

Mevsimlerden kış… Londra… Kensington Parkı’na yakın, 22 numaralı büyük bir evin bulunduğu sokakta, sabahın erken vakitlerinden beri deliler gibi bir yukarı bir aşağı dolaşıp duran rüzgâr; o sırada 22 numaraya doğru heyecanla, elindeki samandan bir parşömenin içine sarılı ve soğuktan titrediği aşikâr çiçekleri sağ eliyle sımsıkı kavramış, sol eli redingotunun cebinde, gözlerini kaldırımdan kaldırmadan yürüyen orta yaşlı bir adamın yüzündeki sakalları, tıpkı bir bıçak gibi sıyırıp sokağın belirsiz, sivri çatılarla çevrelenmiş tavanından göğün karartısına karıştı.

Burası, heyecan ve merak uyandıran olayların beslenip büyütüldüğü bir üretim yeridir. Kaldırımda korkunç trajediler yeşerip büyüyor gibidir; kadın oyuncuların boşanmaları, milyonerlerin kendilerini öldürmeleri, yerleşim bölgelerinin daha ağırbaşlı kaldırımlarında bilinmeyen bir sıklıkla olur buralarda. Haberler, Londra’nın hiçbir bölgesinde olmadığı kadar hızla değişir.

BONUS:

Seyahatname-Evliya Çelebi

17.yy’ın ünlü gezgini Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si 10 ciltten oluşmaktadır.Evliya Çelebi’nin kendi üslubuyla yazdığı eserin abartılı yanları olsa da 17.yy Osmanlı kültürünü,dil özelliklerini,coğrafyasını anlatan çok kıymetli bir eserdir.

Ait olduğu kültüre verdiği önem ve diğer kültürlere gösterdiği değeri en iyi biçimde gösterdiği 10 ciltlik Seyahatname adlı eseri ile Evliya Çelebi, İnsanlık Tarihine Yön Veren 20 kişi arasında yer almıştır.

1. Cilt: İstanbul ve civarı

2. Cilt: Nisan 1640’ta yaptığı Amasya, Ünye, Batum, Trabzon, Samsun, Kafkasya, Girit seferi, 1645’te Erzurum, Azerbaycan ve Gürcistan.

3. Cilt: Şam – Suriye, Filistin – Urmiye, Sivas, El-Cezire, Ermenistan, Rumeli, (Bulgaristan ve Dobruca)

4. Cilt: Van, Tebriz, Bağdat, Basra seyahati.

5. Cilt: Van, Basra seyahatinin sonu, Oçakov seyahati, Rakoçzi’ye karşı sefer, Rusya seferi, Anadolu asilerine karşı hareket, Çanakkale yolu ile Bursa’ya avdet, Boğdan’a gidiş, Transilvanya seyahati, Bosna’ya gidiş, Dalmaçya seferi, Sofya’ya avdet.

6. Cilt: Transilvanya seferi, Arnavutluk’a gidiş, İstanbul’a avdet. Macar seferi, Uyvar’ın muhasarası, müellifin 40.000 Tatarla, Avusturya, Almanya, Flemenk’e ve Baltık Denizi’ne kadar gitmesi. Uyvar’ın zaptı, Belgrad’a avdet. Hersek’e gönderilmesi, Ragusa seyahati, Karadağ seferi, Kanije seferi ve Kanizsa-Hırvat memleketi.

7. Cilt: Avusturya, Kırım, Dağıstan, Deşt-i Kıpçak, Esterhan.

8. Cilt: Kırım, Girit, Selanik, Rumeli.

9. Cilt: Kütahya, Afyon, Manisa, İzmir, Sakız Adası, Kuşadası, Aydın, Tire, Denizli, Muğla, Bodrum, Ege adaları, Isparta, Antalya, Alanya, Karaman, Silifke, Tarsus, Adana, Maraş, Antep, Kilis, Halep, Lazkiye,Şam, Beyrut, Sayda, Safed, Nablus, Kudüs, Medine, Mekke ve civar yerlerin seyahatleri bulunmaktadır.

10. Cilt: Mısır.

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid