Büyük Bir Aşk Hikayesi: MONA ROZA

Sezai Karakoç o zamanlar yeni bir üniversite öğrencisi olmanın heyecanını taşımaktadır. Dersler devam ederken gönlünü bir muhacir kızına kaptırır. Dört yıl boyunca muhacir kızının aşkı ile yaşar. Artık dört yılın sonunda mezuniyet vakti gelmiştir. Ankara Üniversitesi‘nin mezuniyet töreninde Sezai Karakoç sahneye çıkar ve muhacir kızına aşkını bir şiirle söyler.

Mona roza siyah güler ak güller

Geyve’nin gülleri beyaz yatak

Kanadı kırık kuş merhamet ister

Ah senin yüzünden kana batacak

 Mona roza siyah güller ak güller

Şiir biter ve bütün salon Sezai’nin muhacir kızına olan aşkını kaleme aldığı şiiri tezahürat ve alkışlar içerisinde çok beğenirler. Muhacir kızı Muazzey Akkaya dört yıl boyunca ona aşık olan gencin Sezai’nin farkına nasıl varamadığını düşünür ve kendini sahneye atar, Sezai’ye onu çok sevdiğini söyler. Fakat gurur aşkın önüne geçer ve Sezai Karakoç muhacir kızını reddeder.

Bir başka hikayede ise;

Cemal Süreya ve Sezai Karakoç üniversitede sınıf arkadaşıdır. İkisi de sınıf arkadaşları olan Muazzez Akkaya’yı gizliden gizliye severlermiş. Sınıfta gün boyu aynı kıza duydukları ilgiyi birbirlerine anlatırlarmış. Hatta Muazzez’e yazdıkları şiirleri birbirlerine okurlarmış.

Sonra bu aşk, zamanla iki gen arasında kızışmış ve birbirlerine ‘’ben elde ederim, sen edersin” derken “kim elde edecek?’’ diye iddiaya tutuşmuşlar. Kaybeden ömrü boyunca üzerinde kalacak büyük bir bedel ödeyecek demişler. Bedene fiziksel bir zarar olmayacak diye de karar kılmışlar. Ve sonunda bedel olarak adını değiştirmeye karar kılmışlar.

Cemal Sürey(y)a kazanırsa,Sezai Karakoç’un soyadı “Karkoç” olacak. Sezai Karakoç Kazanırsa, CemaL Süreyya’nın soyadı “Süreya” olacak. Tahmin ettiğiniz gibi kızı Sezai Karakoç elde eder ve onunla çıkmaya başlar. Cemal Süreyya da gidip tek “y” harfini soyadından sildirir. İşte Süreyya’dan Süreya’ya geçiş dönemi böyle olmuştur. Bu olayların sonunda Muazzez Akkaya Sezai Karakoç’un kendisi ile bir iddia sonucu çıktığını öğrenir ve biraz da sorunları olan Muazzez bu durumu  kaldıramaz ve okulu bırakıp ve memleketi olan Geyve’ye gider. Sezai Karakoç bu duruma çok üzülür ve Muazzez Akkaya’ya ithafen Mona Rosa’yı yazar ve bu şiir edebiyatımızın en büyük şiirleri arasında yer bulur.

.

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid