Bugün 23 Nisan Neşe Doluyor İnsan!

23 Nisan ve Önemi Nedir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış bayramı olan 23 Nisan 1920, 1935 yılında Halkın Egemenliği Bayramı ile birleştirilmiş ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, geleceğin çocukların elinde olduğuna inanmış ve bu nedenle çocuklara büyük önem vermiştir. Atatürk’ün çocuklara hitaben söylediği birçok söz bulunmaktadır. Çocukların sahip olduğu gücün farkında olan Mustafa Kemal Atatürk, bu nedenle 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını çocuklara armağan etmiştir. Dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan, Atatürk’ün çocuklara verdiği önemi ve çocuklara duyduğu sevgiyi göstermektedir.

Atatürk, 23 Nisan’ı yalnızca Türkiye’de yaşayan çocuklara değil, dünyadaki tüm çocuklara armağan etmiştir. Bu nedenle her yıl 23 Nisan için Türkiye’ye dünyanın her yerinden çocuklar gelmekte ve çocuk bayramını kutlamaktadır.

Bu güzel gün çocuklar için bir kaç etkinliğe de ev sahipliği yapıyor;

Sakıp Sabancı Müzesi

Yaratıcılığa alan açmak üzere rekabet yerine sürece yönelik oyunlar oynanan ‘Hareket ve Çizgisel Araştırmalar’ atölyesi saat 11.00/13.00 arası 8/10 yaş çocukları için Müze’de sizlerle.

Müzenin bahçesinde dekor ve kostümleriyle kendi masallarını canlandırdıkları ‘23 Nisan Dünya Masalları Tiyatrosu’ yine Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

Son olarak ‘Hakan Musluoğlu ile Ritim Atölyesi’ sanatçısının dünyanın farklı yerlerinden topladığı ritim enstrümanları ile gerçekleştirilecek.

Saat 13.30/15.00 arası 8/10 yaş çocukları için! 

Bebek Parkı

Bebekliler Derneği ve Bebek Semt Girişimi; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocukları ve aileleri ile birlikte, denizle iç içe geçirmeleri için Bebek Parkı’nda bir kutlama yapıyor.

Çocuklar ‘’Kancabaş” ve ‘’Dingi” türü teknelerle Bebek Koyu’nda gezme imkanı bulacaklar. Deniz Müzesi Komutanlığı Bebek Parkı’nda bir stand açıp sergi hazırlayacak.

Saat 12.00 de başlıyor.

Devlet Tiyatroları

Ankara Stüdyo Sahne

“Çocuklarla Mask Yapımı”

Etkinlik Tarihleri:
23 Nisan 2017, Pazar – 11:00
30 Nisan 2017, Pazar – 14:00

Küçük Hanımlar Küçük Beyler Tiyatro Festivali kapsamında düzenlenecek olan Çocuklarla Mask Yapımı atölyesi 30 Nisan’da gerçekleştirilecek. Atölyeye 9-10 yaş aralığındaki çocuklar katılabilecek.

 

Tüm çocukların ve hala çocuk kalanların gününü kutlarız! 🙂

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid