Yaşıyorken: Biraz Pop Biraz Sezen

Hüzün dolu masaların baş müdavimi, notalarla dans eden kadın Sezen Aksu. Ocak 2016’da verdiği aradan sonra Ocak 2017’de pop müzik melodisine serptiği ince sözleriyle karşımızda.

Yıllardır eski/yeni fark etmeksizin her satırında kendimizi bulduğumuz,kimi zaman uzaklara daldıran,kimi zaman derin düşüncelere boğan şarkıların altına imzasını atan Sezen, altı yıl sonra hüzün ile pop şarkıları demleyerek naçizane kulaklarımızın pasını siliyor.

Minik serçe, yıllarca yaralarımızı sardı, derdimizi dinledi. Bizi hayatın zor yollarına bir anne şefkatiyle “Allah’a emanet ol” sıcaklığıyla uğurladı hep. Yol boyu hep yanımızda oldu. Ağlarken başımızı okşadı, biz mutluyken ve hayatta bir şeyleri başarırken de bir anne gibi en çok o sevindi. Dünyanın neresinde nasıl sıkışıp kalmışsak, nasıl hissediyorsak bütün çıplaklığıyla seslendirip, bu sizin kimliğiniz diye elimize tutuşturmuş.

 

“Aynı yerden vurulmuşuz biz, aynı sele kapılmışız.
Usanmadan hep ummuşuz biz, defalarca unutulmuşuz.”

Albümün içeriğini için sizi şöyle alalım;

Albümün en efkarlıları: İsyancı, Baba Evi, Kördüğüm, Canımsın Sen.
Minik Serçe altı yıllık arasına yenik düşmeden, kalpleri sızlatacak en ince şarkılarını bu albümde yer vermiş. Sezen’in, ailesine düşkünlüğünü bilmeyen yoktur. Bu şarkılarında aileye ve sevgiye özlemini hissetmemek elde değil,hatta Baba Evi şarkısını doğup büyüdüğü İzmir’deki evinde yazmış. Albümün ilk şarkısı İsyancı ise albüm içeriğini açıklayan türden.

Albümün Rakıyı hazırla geliyorumcuları:
İhanetten Geri Kalan, Köz, Benim Karanlık Yanım.
Bu şarkılar eşliğinde bir kadeh içmezseniz boyunları bükülecek cinsten. Rakı masasında kavunla, peynirin yeri neyse bence Sezen’in yeri de tam orası.

Bugün depresyondayım: Ben Kedim Yatağım.
Battaniye altına sinip dinlemelik bir şarkı olmakla beraber insanda bağıra bağıra söyleme isteği uyandırıyor.

En kıpır kıpır, en cilvelileri: Manifesto, Hu hu, Üfle De Söneyim.
Bu kadar hüznün arasına Sezen küçük neşeler sıkıştırmadan geçmemiş, tam uzaklara dalıp giderken ansızın kendinizi ritimlere esir olmuş bulabilirsiniz. Mırıldanmalara karşı tek başınıza dinlemenizde fayda var çünkü istemsizce eşlik edebileceğiniz gibi birden haydi eller havaya moduna girebilirsiniz.

Gündelik Sezen: Günaydın Memur Bey, Koca Kıçlı.
Kulaklığı taktım mahalle bakkalına gidiyorum hesabı o kadar samimi, o kadar içten. Dinlerken yoldan geçen herkese gülücük dağıtma tadında.

Sezen’in olmazsa olmazları: Hakkımda Konuşmuşsun, Çocukluğum, Göç.
Sezen’in her albümünde illaki olan düşeş şarkılar. Sezen kozunu bu şarkılarda kullanmış, doğru yerde doğru yükselmelerden bahsetmiyorum bile.

İnsanların çoğu, yaşanmamış bir hayattan ölüyor. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile,mesela,zeytin dikeceksin. Bir melodi gibi yaşayacak, notların üstüne basa basa yol alacaksın. Korkma ve yaşıyorken dinle sevgili okur. Bu hayatta bir köşeye sinme, var ol.

Sezen Aksu – Biraz Pop Biraz Sezen için böyle buyrun:

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid