Bir Stajyerin Dikkat Etmesi Gereken 5 Unsur

Staj döneminin ilk günleri biraz sıkıntılı geçebilir. Adapte olamama sorunu ile karşılaşabiliriz. Ortama uyum sağlama zamanı, personelleri tanıma süreci ya da yüksek beklentilerimizin karşılıksız kalacağı kaygısı ve yaşayacağımız hayal kırıklıkları düşüncesi bu gerginliği daha da arttırabilir. Staj döneminde iyi verim alabilmek için bildiğimiz doğrularda yanılma payımız da yüksektir. Bu dönemi rahatlıkla atlatabilmek adına yaptığımız genel değerlendirme sonucu bir stajyerin dikkat etmesi gereken bazı unsurları ve püf noktalarını sizler için derledik.

 

1. Sakın “Bu basit” deyip hiç bir işi hafife almayın!

Stajınızı nasıl bir şirkette yaptığınız önemli değil aslında, önemli olan işe olan ilginiz. Kaliteli bir şirkette çalışsanız dahi, sakın bir stajyer olduğunuzu unutmayın. Yapılacak işlere karşı hangi çalışma alanında olursanız olsun yabancı ve tecrübesiz olarak yaklaşmalısınız. Biri sizden fotokopi çekmenizi bile istese o işi kesinlikle yadırgamayın ve güler yüzle yapmaya çalışın. Çünkü bu küçük gibi görünen iş bile bir başlangıçtır, tüm bu süreçte sıfırdan öğrenmenizi sağlayacak ve temelinizi sağlamlaştıracaktır. Basit gibi gördüğünüz bu işler aslında kariyerimizin dönüm noktası olabilir. Bu işlere gereken ilgi ve hassasiyeti göstermelisiniz. Göstereceğiniz bu ilgi ve hassasiyet aynı zamanda stajınıza nasıl bir ciddiyetle yaklaştığınızın da göstergesi olacaktır. Karşı tarafın ilgisini çekecek ve olumlu tepkiler alacağınızı söyleyebiliriz.

 

2. İsteksiz davranmayın, işinize konsantre olun!

Stajyer sabırsızdır ve bu döneminizde size verilen görevleri sıkıcı ve bazen de gereksiz bulabilirsiniz. Eğer staj sonrası çalışmayı düşündüğünüz şirkette staj yapıyorsanız aman dikkat! Staj yaptığınız şirketten negatif etkilerle ayrılmayın.Sıkıcı görünen işlere karşı sabırlı olun ve karşısında asla isteksiz davranmayın. Davranış ve tavırlarınız, şirketteki diğer çalışanlar ve yöneticiler tarafından değerlendirilecektir. Staj sonrasında gerçekleşmesini istediğiniz teklif veya referansı büyük ölçüde etkileyecektir. O yüzden biraz sabır ey stajyer!

 

3. Bulunduğunuz departmanda sürekli iş ile ilgili sorular sorun!

Bir stajyer olarak yaptığınız iş ile ilgili, sektörde yapılan çalışmalar hakkında bilmediğiniz binlerce şey olabilir. Bu yüzden bir stajyerin en önemli görevi soru sormak ve devamında da öğrenmektir. Bu şekilde davranırsanız yöneticilerinizde iyi bir izlenim bırakmış olacaksınız. Yöneticilerin bir stajyerden beklediği asıl şey gösterdiği iş performansı dışında staj sürecini olabildiğince verimli geçirmesi ve mezuniyetten sonra iş dünyasına atılmasıdır.

 

4. Şirkette farklı departmanlarda da çalışın!

Stajyerler mezun olduktan sonra ne yapacağını şaşırabilir, hangi alanda çalışacağı konusunda kaygıya düşebilirler. Bu kaygıyı yaşamamak adına öncelikle çalışmak istediğiniz departmanı seçmeniz gerekiyor ve bu seçimi yapmak için de stajdan daha iyi bir fırsat yok! En severek yaptığınız işi bulmak biraz zamanınızı alacaktır ve diğer işlerde de size deneyim kazandıracaktır. O yüzden kendi bulunduğunuz departmanda ziyade, farklı departmanlarda yapılan işler hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.

 

5. Şirketi ve seçtiğiniz sektörü iyi araştırın!

En sevdiğiniz işi bulmaya çalışırken seçimini yapmanız gereken tek şey departman değil, bunun yanı sıra hangi şirkette ve hangi sektörde olduğunuz da önemlidir. Staj döneminde bu noktaya da ağırlık vermelisiniz. Sevdiğiniz alanı ve işi seçmiş olsanız dahi, aynı departmanın farklı bir alanda işleyişi sizin de hoşunuza gidecektir.

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid