Bir Avrupa Rehberi: Yaşıyorken Nereye Gitsek?

Bu yazı yaşıyorken, küçük bir kaçamak yapalım/bir nefes alıp geleyim diyenler için geliyor.

Yeni yerleri görmek istiyorum ama nereye gitsem düşüncesini bırakıp, sizi hazırladığımız küçük Avrupa kılavuzunu incelemeye davet ediyoruz.

İşte küçük kaçamaklar için adreslerimiz:

1- ROMA

Roma içerisinde bir çok medeniyeti bulundurmakla beraber bir çok gezilecek yer de barındırmakta başta; “Kolezyum, Roma Forumu, İspanyol Merdivenleri, Aziz Petrus Meydanı ve Aziz Petrus Bazilikası” olmak üzere Antik Roma’nın en önemli yapılarını görebileceğiniz Roma’da sevdiklerinizle birlikte çok eğlenceli bir seyahat geçirmeniz garanti.

2- PARİS

Daha çok Aşıklar şehri olarak daha anılan Paris de başta Eiffel Kulesi” olmakla beraber,Notre Dame Katedrali, Paris Yer altı Mezarları, Grand Palais, Orsay Müzesi” ve bizim buraya yazamadığımız daha nice enfes yerler bulunuyor. Özellikle alışveriş için “Şanzelize Caddesi” geçilmeden gidilmeyecek türden.

3- LONDRA

“Tower Bridge, Britanya Müzesi, London Eye, Sea Life Aquarium, Globe Tiyatrosu, Oxford Caddesi” ve nice tarihi mekanlarıyla adeta bir cennet.

4- SARAYBOSNA

Hepimizin yüreğine hüzünlü bir şekilde dokunan Saraybosna küllerinden yeniden doğan bir şehir. Geçmişin kötü izlerini silip tarihi ve kültürel eserleriyle yeniden doğan kent, Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerine nasıl da dimdik ayakta kaldığını anlatan kalıntılarla dolu.

Üstelikte hesaplı olmasıyla bilinen bu şehre vizesiz gitmek mümkün!

Eğer yolunuz düşerse; “Saraybosna Umut Tüneli, Museum of Sarajevo, Latin Bridge, Sebil ve Historical Museum of Bosnia and Herzegovina” mutlaka uğrak yeriniz olsun.

5- BÜKREŞ

Yine hesaplı olmasıyla ünlü bir şehir Romanya’nın başkenti Bükreş. Burada ise; “Liberty Park, CEC Palace, Stavropoleos Klisesi, Izvor Park, Coral Temple” en gözde yerlerden.

6- BUDAPEŞTE

Şöyle tarihi, eğlenceli ve popüler hem de hesaplı olsun diyenlerin şehri Macaristan’ın başkenti Budapeşte. Genellikle okulların Erasmus Programlarında en gözdelerden biri olan ve gece hayatının renkli ihtişamıyla bilinen bu şehir yine en uygun gezilecek yerlerden biri olarak liste başlarında.

7- BERLİN

Burada her şey avantgarde, her yer postmodern resmen kopmuş gitmişler!

Bir klasik olan “Berlin Duvarı” ile başlayıp listenizi; Müzeler Adası, Spree, Reichstag, DDR Museum, Postdamer Platz, Treptower Parkı, AquaDom ve Konzerthaus Berlin” olarak devam ettirebilirsiniz.

8- KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, tam bir cep dostu diyebiliriz. Buradaki önerilerimiz ise “Tivoli Bahçeleri, Danimarka Milli Müzesi, Stroget, Nyhav, Valby, Federik Klisesi, The Lakes vs.”

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid