- Advertisement -

”Ütopyalar güzeldir” demiş Ceylan Ertem’ in de seslendirdiği şarkı sözlerinde Ferhan Şensoy. Her insanın neredeyse kendine ait ütopyası vardır. Hayatımızda da yeni ütopyalar sunulur önümüze hep zaten. Bunlar güzel evet lakin bir de bazılarımızın kaçtığı distopyalar var. Pek söz edilmez ama bazen oluşturduğumuz bu distopyalar bir çok gerçeği barındırır içerisinde. İşte bir çok yazarda distopyalar oluşturmuş ve bir solukta bitireceğiniz romanlar çıkmış meydana. Size başlangıç için okuyabileceğiniz bir kaç distopik roman ve içlerinden alıntılar ile baş başa bırakıyorum. Şimdiden iyi okumalar, yaşıyorken okuyun, okuyun ki bakış açınız değişsin. 🙂

1) Cesur Yeni Dünya/Aldous Huxley

” Optimum toplum” dedi Mustafa Mond , “buzdağı örneğine göre kurulur-dokuzda sekizi su seviyesi altında, dokuzda biri üstünde.”
-Su seviyesinin altındakiler mutlu muydu peki?
-Üstündekilerden daha mutludurlar.Buradaki dostlarınızdan daha mutlular, örneğin.” Parmağıyla işaret etti.
-“O berbat işlere rağmen mi?”
-“Berbat mı? Onlar öyle düşünmezler.Aksine işlerini severler.İşleri hafiftir, çocuk oyuncağıdır. Beyinleri ya da kasları asla zorlanmaz. Yedi buçuk saat hafif, yormayan iş, sonra da soma istihkakları, oyunları, sınırsız çiftleşmeleri ve duyusal filmler. Başka ne isteyebilirler ki? Doğru,” diye ekledi, “daha kısa çalışma saatleri isteyebilirler. Bizde onlara daha kısa çalışma saatleri verebiliriz. Teknik olarak alt sınıfların iş gücünü üç ya da dört saate indirmek çok basit bir şeydir.Ama bu onları mutlu edebilir miydi? Hayır, etmezdi.Yüz elli yıldan daha uzun bir süre önce denenmişti. İrlanda’ nın tamamına dört saatlik iş gücü uygulanmıştı. Sonuç ne oldu? Kargaşa ve soma tüketiminde büyük bir artış hepsi bu. O üç buçuk saatlik boş zaman bir mutluluk kaynağı olmaktan o kadar uzaktı ki, insanlar o boş zamanlarından kurtulmaya çalışıyorlardı.”

-Emekçilerin kendi menfaatleri için ; onlara fazladan boş zaman ızdırabı çektirmek zalimlikten başka bir şey olmaz.

2) 1984/George Orwell

Parti, gözlerinizle gördüğünüze, kulaklarınızla duyduğunuza inanmamanızı söylüyordu. Bu onların en temel, en can alıcı buyruğuydu.

3) Hayvan Çiftliği/George Orwell

”Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir!”

4) Otomantik Portakal/Anthony Burgess

”Pasaportuma uyku diyarının sınırında damga vurdurup da kalkan çizgili engelin altından geçip gitmeden önce, kendime sıkı bir müzik ziyafeti çekmek istiyordum.”

5) Mülksüzler/Ursula K.Leguin

“Duvar ne işe yarar? Bir yeri diğerinden ayırmaya mı? Sen o taraftasın,ben bu tarafta.Duvar çok büyükse ve ben diğer tarafa rahatça geçemiyorsam, beni sınırlamak için yapılmıştır,bulunduğum yerde kalmam istendiği için.Bir kapı ve bir görevli varsa kapıdan kimlerin geçtiğini birileri bilmek istiyordur.Duvar;sınırdır.”

6) Fahrenheit 451/Ray Bradbury

Kitaplar bize ne tür eşekler ve aptallar olduğumuzu hatırlatmak içindir. Kitaplar, tören alayı büyük bir gürültü içinde caddede ilerlerken, Sezar’ın kulağına “Unutma sende ölümlüsün,” diyen pretoryen muhafızlarıdır. Çoğumuz dünyayı dolaşıp herkesle tanışamayız, bütün şehirleri göremeyiz. Bunun için zamanımız, paramız ve bu kadar çok arkadaşımız yoktur. Aradığın şeyler, Montag, dünyada, fakat vasat bir insan için onların yüzde doksan dokuzunu görmenin yolu kitaplardan geçer.”

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Kategoriler: BilGenelOku

Duygu Kula

Patilere ve kitaplara hayatını adama konusunda emin düşüncelerle ilerleyen biri.