Beden Olumlama-Body Positivity Nedir?

Güzellik algısı üzerinde söylenceler belki de varoluşumuzdan beri başımıza bela olmuş ve insan, bedenini şekillendirmek,güzelleştirmek için çabalayıp durmuştur. Zayıflık,sarışınlık,beyazlık,uzun boy,renkli göz,dolgun dudak gibi unsurları güzellik için belirleyici kabul etmiş ve insanlar sırf daha güzel olabilmek adına sürekli bıçak altına yatmayı dahi göze alabilmişlerdir.

Şimdi ise dünyada yeni bir hareket başladı,başlatıldı;insanlar kusurlarını,bedenlerini olduğu gibi kabul ediyor ve tek tipleşmeye karşı çıkıyor. Yani “body positive movement” her bedende insanların varlığını kabul etmek üzerine bir algı yaratmayı amaçlıyor.

Beden olumlama hareketi ilk kez “şişman ayıplama karşıtı” olarak çıkmış ve daha sonraki süreçte insanların bedenlerindeki kusurları kapatmalarını da kabul etmelerine kadar ilerlemiş bir süreçtir. Body positivity savunucusu ve yoga eğitmeni Jessamyn Stanley, popüler kültürün sebep olduğu algı karmaşasını şöyle yorumluyor: ‘‘Genel kanının aksine body positivity, kilolu olmak ve büyük bedenleri kutlamakla eş anlamlı değil. Çok zayıf, çok büyük göğüsleri olan, popoları düz, büyük yara izleri, çil veya doğum lekesine sahip insanların da vücutlarıyla barışık olmaya ihtiyacı var.’’ Beden olumlamak genel itibariyle sürekli bedenini sev,her koşulda güzelsin demekten ziyade herkes gibi olmak zorunda değilsin ve herkes senin gibi değil bu yüzden sahip olduğuna sahip çık,kusurlarını kabullen ve yoluna devam et mantığını oturtabilmekten geçiyor. Yoksa bedenimi seviyorum,diyet yapmayacağım,yaşasın obezite bir beden olumlama hareketi değildir bu bedenini sağlıksız hale getirmekle övünmektir.

Bir de şöyle düşünün birileri size sürekli “aslında güzelsin ama kiloların fazla,aslında güzelsin ama boyun kısa,aslında güzelsin ama saçların koyu renk aslında güzelsin ama…” kalıbıyla başlayan cümleler kurduğunda bedeniniz bilinçaltına yolladığı mesajlarla kendini savunmaya alıyor ve siz zorunda olduğunuz için basmakalıp diyetler yapıyor,aç kalıyor ve kilo veremiyorsunuz,en sonunda pes edip daha çok yiyor ve gittikçe umutsuz,mutsuz bireylere dönüşüp acaba bir başkası ne der diye sosyalleşemiyor ve depresyona sürükleniyorsunuz.Tıpkı domino taşları gibi her şey birbirinin ardınca yıkılıyor.

Bunun yerine birilerinin gözündeki basmakalıp güzellik ve beden algısından uzaklaşmak ve her bedende mutlu sağlıklı kalmayı hedeflemek beden olumlama hareketine katılmak demek oluyor.

Yaşıyorken beden olumlama hareketine katıl ve kendin ol!

Bu konuyla ilgili daha fazla okuma yapmak isterseniz ilginizi çekecek bloglar:

http://catlakzemin.com/beden-olumlama-hareketi/

https://berraque.com/tag/beden-olumlama-hareketi/

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid