Barselona’da Yapılacaklar Listesi

Herkese yeniden merhaba!

Biz bir aile olduğumuz için bugün size hayallerimin kenti olan Barselona’dan bahsetmek istedim. Kısaca anlatayım; benim İspanya’ya gitme hayalim yaklaşık 3 sene önce okulda aldığım dil eğitimiyle meydana geldi. Bir ülkenin dilini öğrendiğinizde orada bulunma isteğiniz artar, insanın içi içine sığmaz ya hani; işte tam da öyleydi. İspanya’nın benim için sadece bir yer olmadığına özellikle Barselona’nın mimarisi, sokakları, özel yapılarıyla insana pozitiif bir enerji aktardığına inanıyorum. Bu nedenle ciddi bir araştırma yapıp sizlere Barselona’da görülmesi gereken yerlerin bir listesini yaptım. Haydi kısa bir Barselona turuna!

1-Park Güell’e gitmek

Bu park bir tepenin üzerinde bulunmakta böylece burada kuş bakışı bir manzara keyfinin tadına varıyorsunuz. Gaudi’nin (en renkli ve en neşeli eseri bu parktır) rengarenk mozaiklerle süslenmiş tasarımları parkı fazlasıyla masalsı bir yere çeviriyor. Bunun yanında ağzından su akan dev bir kertenkele şeklindeki çeşme, çarpık sütunların taşıdığı bir tavan, Hansel ve Gretel’in evini andıran şeker ve kurabiye görünümüne sahip bir bina, değişik yol/geçitler bulunmakta.

Barselona'da yapmanız gereken 14 şey2-La Rambla Caddesinde yürümek

Barselona’nın en önemli turistik caddesi olarak bilinmektedir. Dükkanlar kafeler ve restoranlar bir yana, Kristof Kolomb heykeli, opera binası ve dört musluklu ünlü çeşme bir yana diyebiliriz kısaca. Bir nevi İstiklal Caddesi…

Barselona'da yapmanız gereken 14 şey

3-Camp Nou

Bilmeyen olduğunu zannetmediğim bir yapıdır. Şehrin can alıcı noktası, Barselona’nın gözbebeği… Stadyuma girmeden önce bilgilenip saatler geçireceğiniz bir müze karşılıyor sizi. Camp Nou’ya giriş bedeli ise 23 Euro.

Barselona'da yapmanız gereken 14 şey

4-La Sagrada Familia’yı ziyaret etmek

Listeye şöyle bir baktığınızda aslında star parça La Sagrada Familia diyebiliriz.Barselona’nın olmazasa olmazı, gözdesi… Burası bir kilise. Hem de Avrupa’nın en saygın dini merkezlerinden biri olan bir kilise. Yapının en önemli mimari özelliği ve en dikkat çeken kısmı ise birbirine simetrik olmayan kuleleri.

Barselona'da yapmanız gereken 14 şey

5-W Hotel Barcelona’da eğlenmek

Ziyaret ve kültür kısmını tamamladıktan sonra sıra tabi ki eğlenmeye geliyor. Birçok yerde olan eğlence kulüpleri bir yana W Hotel Barcelona bir yana deyip terastaki panoramik şehir manzarası eşliğinde eğlenmeye davet ediyoruz sizleri. Ancak her güzel şeyin zahmeti olduğu gibi bunun zahmeti gitmeden önce kesinlikle rezervasyon yaptırmanız ve şort, terlikle gitmeniz. (Kulağa garip geliyor elbet ama maalesef ki bu şekilde…)

Barselona'da yapmanız gereken 14 şey

6-Ciudad Condal’da Tapas Yemek

Kısaca tapas nedir, ondan bahsedeyim: Tapas, küçük tabaklarda ve ortaya servis edilen İspanyol lezzetleridir. Türk kültürüne uyarlayacak olursak ‘meze’ de diyebiliriz. Bu kültür kimilerine göre eskiye dayanmakta. Eskiden İspanyol restoranlarında çok fazla sinek olurmuş şaraplarının içine sinek kaçmasını istemeyen İspanyollar, müşterilerine ‘tapa tapa’ diyerek (ispanyolca’da kapat anlamına gelmektedir) küçük tabaklarda yiyecekler verirlermiş. Bu tabakları şarap kadehlerinin üzerine kapatırlarmış.

Ciudad Condal’a gelirsek bol tapas çeşitleri ve lezzetleri göz önünde bulundurularak Barselona’nın en iyi tapas restoranı.

Tapas Restoranı

7-El Born ve El Gotic bölgelerini ziyaret etmek

Barcelona’nın gençlik mekanı ve halkın takılma yeri dersek en doğru tanımı yapmış oluruz. Adeta bir Karaköy!

Barselona'da yapmanız gereken 14 şey

Kısa ve öz bir şekilde önemli noktalara değinmeye çalıştım, umarım bir gün o atmosferi en güzel şekilde, yanınızda en sevdiklerinizle tadarsınız.

Sevgilerimle…

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid