Baltık Üçlemesi 3-Estonya

Geldik listemizin son Baltık ülkesine belki de en güzeline: Listemizin son durağı Estonya ile karşınızdayız. Estonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da bulunan dönemin Sovyet ülkelerinden biri olmasına rağmen kendi kültürünü korumayı başarabilen Finlandiya’nın komşusudur. Gemiye atlayıp kolaylıkla Helsinki‘ye gidebilirsiniz, yapacağınız en keyifli yolculuklardan biri olacağına dair şüpheniz olmasın.

Estonya da diğer Baltık ülkeleri gibi AB üyesidir, para birimi Euro‘dur ve nüfusu yaklaşık 1,5 milyondur. İyi derece İngilizce bilen satıcıları, uygun fiyatlı hostelleriyle mutlu ayrılacağınız bir ülkedir.

Başlayalım bu güzel ve küçük ülkeyi keşfetmeye:)

1.Tallin

Başkent Tallin,  gezdiğiniz, gördüğünüz en sevimli ve en mis kokulu şehir olarak yıllar sonra bile hafızanızda yer edecek pek güzel bir başkenttir. Gerçek anlamda Orta Çağ‘da gezintiye çıkmış gibi hissedeceğiniz sokakları, evler, dükkanları ve sokak satıcılarıyla şehre aşık olmanız kaçınılmaz.

Sokakta yürürken bir koku gelecek burnunuza önce anlam veremeyecek sonra kokuyu takip edecek ve baharatlı bademle tanışacak yemelere doyamayacaksınız sonra şehri keşfederken minicik mimari sürprizlere şaşıp kalacak Uzun Herman, Tombul Margaret kapılarından geçecek soğan kubbeli kiliselere vurulacaksınız.

Karnınız acıkınca bir Orta Çağ restoranının kapısından girecek dönem şarkıları dansları ve lezzetli soğan çorbalarını tadacak ballı birayla sarhoş olacaksınız. Biliyorum siz de Tallin’i liste başı yapacaksınız 🙂

2.Tartu

Estonya’nın Tallin’den sonra ikinci büyük ve en eski şehridir. Türkiye için Eskişehir nasıl bilinirse Estonya için de Tartu öyle bilinmektedir 🙂    Evet Tartu öğrenci şehridir. iyi derecede İngilizce bilen gençler bulunduğu için şehri gezerken güçlük çekmezsiniz.

Emajogi   Nehri boyunca yürümeden,Tartu Toomkirik’i (Tartu Katedrali) görmeden dönmeyin. Rus etkisinden ziyade gerçek bir Estonya deneyimi yaşamak için ideal bir şehir.

3.Parnu

Ülkenin güneyinde bulunan şehir, yaz tatillerinin vazgeçilmezi. Beyaz kumsalları, kaplıcaları ve yaz konserleriyle keyifli bir şehir.

Özellikle Sooma Ulusal Parkı doğal yaşam ve huzurlu bir tatil arayanların mutlaka uğraması gereken duraklardan biri.

BONUS:

Bir Orta Çağ efsanesine göre insanların ayakkabılarının ucu ne denli sivri olur ve yukarı doğru bakarsa o denli asil sayılırmış. Bu bilgiyi de Tallin’de bir sokak satıcısı beyden öğrenmiştim ben de  onun yalancısıyım 🙂

Yaşıyorken öğren 🙂

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid