Bak Bir Varmış Bir Yokmuş; Yetişkinlere Masallar

Masal,olağanüstü olayların,olağanüstü kahramanların olağanüstü yerlerde olağanüstülüklerini anlatan yazı türü.

Efsaneye göre ilk masalı bir kadın anlatmış: İlki sıkça duyduğumuz 1001 Gece Anlatıcısı “Şehrazat” bir diğeri ise “Oduncunun karısı” .

Ben size az bilineni anlatacağım:

Oduncunun Karısı

Oduncu her akşam eve geldiğinden sudan sebeplerle karısını döver,huysuzluk eder,kadını canından bezdirirmiş;derken bir gün kadın hamile kalmış. Çocuğunu kocasının şerrinden korumanın yollarını düşünmüş taşınmış sonra aklına bir fikir gelmiş ve kocası ormandan döndüğünde ona her gün bir masal anlatmaya başlamış,kocası masalın sonunu getiremeden uyuduğu için kadın dokuz ay boyunca kocasını oyalamış ve çocuğunu sağlıklı bir şekilde doğurmuş. Oduncu çocuğunu gördükten sonra yaptıklarından bin pişman olmuş ve bir daha karısına el kaldırmamış.

Masal türüne yakışır şekilde nasıl ve nerede başladığı bilinmeyen ilk anlatanıyla da ilgili pek çok efsaneyi içinde barındıran bir yazı türüdür.

Peki masal anlatmak okumak yahut dinlemek için illa çocuk mu olmak gerekir?

Evet bizi bir güzel uyutan birçok hayal dünyasına kanat çırptıran pek çok yalana kandıran masallarla küçük yaşta tanıştık ama masallardan her yaşta çıkaracağımız pek çok ders var. O masallara bir göz atalım,anımsayalım yeni dünyalar keşfedelim.

1.Samed Behrengi -Küçük Kara Balık

İranlı yazar Samed Behrengi’nin her döneme hitap eden bir dönem yasaklanmış kitabı her kitleye hitap eder,bir solukta biter. İçimizdeki Küçük Kara Balıklar bulundukları küçük nehirlerden çıkar okyanusları keşfetmek ister.

Küçük Kara Balık: “Hayır anne!” demiş, “Ben artık bu gezintilerden bıktım usandım. Başka yerlerde neler olduğunu görmek için yola koyulup gitmek istiyorum. Sen belki de bu sözleri başkaları küçük balığa öğretti diye düşünüyorsun. Ama bilmelisin ki, ben uzun zamandır bunu düşünüyorum. Tabii diğerlerinden de çok şey öğrendim. Örneğin şunu öğrendim ki, balıkların çoğu yaşlanınca ömürlerini boşuna geçirdiklerini söyleyip yakınırlar. Sürekli sızlanıp beddua ederler, herkesten şikâyet ederler. Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?”

2. Richard Bach-Martı Jonathan Livingston

Martı Jonathan farklı olmayı özgürce kanat çırpmayı ve sınırları zorlamayı öğretiyor her yaştan insana. Bir öykü diye basılsa da kitap masalsı ögeler ağır basmakta…

 

Yaşamak için ne çok neden var! Balıkçı teknelerinin etrafında o rutin, sıkıcı dönüp dolaşmadan başka nedenler de var yaşamak için. Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz! Uçmayı öğrenebiliriz..

 

3.Francesca Cavalla,Elena Favilli-Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Olağanüstü yüz gerçek kadının masalsı hikayelerini,ayakkabılarını düşüren,şatolara hapsolan prenseslere inat olağanüstü güçlü kadınların hikayelerini okurken öğrenecek ve hayranlık duyacak cinsiyetçi yargıları rafa kaldıracaksınız.

Daha fazlasını hayal et.

4- Nunila Lopez-Vejeteryan Külkedisi Büyüklere Gerçekçi Bir Masal

Bildiğiniz Külkedisi masalını unutun bu kez zavallı külkedisi ayağını sıkan camdan pabuçlarla prense sürekli yemek pişirmektedir ancak bir gün Yeter Perisi ile tanışır ve camdan pabuçlara,ait olunmayan şatolara,rahatsız elbiselere “Yeter” der.

“Bir zamanlar özgür kadınlar varmış ve keklikler özgürce uçarlarmış…”Ve anlıyoruz ki; “prensleri terk etmek o kadar zordur ki, bazen onları bırakabilmek için iki veya üç prens daha eskitmek gerekir”

 

5-Bin Bir Gece Masalları

Masal içinde masal okumak dinlemek ve başka zamanlara uzanmak… Bin bir gece Şehrazat’ın Şah Şehriyar’a anlattığı masalları dinlemeye doyum olmaz.

Şehriyar karısının kendisini aldattığını öğrenir ve öfkelenir, tüm kadınların sadakatsiz, nankör olduğuna inanmaya başlar. Kadınlardan intikam alma düşüncesiyle önce karısını öldürtür, sonra da vezirine her gece kendisine yeni bir hanım bulmasını emreder. Her gece yeni bir gelin alan Şehriyar, geceyi hanımıyla geçirdikten sonra tan vakti hanımını idam ettirir. Bir süre bu böyle devam eder. Vezirin akıllı kızı Şehrazat bu kötü gidişata son vermek için bir plan kurar ve Şehriyar’ın bir sonraki eşi olmaya aday olur. Evlendikleri geceden başlayarak, kardeşi Dünyazad’ın hikaye dinlemeden uyuyamadığını söyler ve her gece Dünyazad’ın da yardımıyla çok güzel ve heyecanlı hikayeler anlatmaya başlar ama tam şafak vakti geldiğinde, hikayenin en heyecanlı yerinde, hikayeyi anlatmayı keser. Hikayenin sonunu merak eden Şehriyar, Şehrazat’ın hikayeye ertesi gece devam edebilmesi için, o gecelik Şehrazat’ın idamını erteler. Her gece bir önceki masalın devamını anlatıp yeni bir hikayeye başlar ve yine tam tan vakti hikayenin en heyecanlı yerinde anlatmayı bırakır.

 

6.Yüz Bir Gece Masalları

Bin Bir Gece Masallarının kız kardeşiyle tanışın.

Küçük kız kardeş olan Yüz Bir Gece Masallarının Bin Bir Gece’den de eski bir el yazması 2010 yılında keşfedildi. 1234 yılına ait el yazmasındaki Yüz Bir Gece Masalları, Bin Bir Gecenin kısaltılmış bir versiyonu değil. Bütünüyle kendine özgü masallar içeren, kısa anlatımlarla zirveye ulaşan ve sonlardaki aşırı iyimserliğiyle dikkat çeken bir eser bu. Arap kültür dünyasının doğu merkezinde değil bu kez batısında yer alan masallar, fantastik yolculuklarla Hindistan’a kadar gider ama karakterler ve motifler Endülüs renkleriyle biçimlenir. Şehrazat, dil ve zekadan örülü bir dünya yaratır masallarda. Gecenin kraliçesi gibidir Şehrazat, gün doğmaya başladığında susar, masalın devamı için bir sonraki geceyi bekler. Bu masalları okuyanlar, kapalı odanın içinde ne olduğunu merak eden delikanlının duygusunu paylaşır: Beşinci gecede anlatılan masalda, genç kız, “Yedi gün burada bulunmayacağım” der delikanlıya, “sarayda istediğin gibi dolaşıp her yere girip çıkabilirsin. Yalnız bir oda var ki, onu açmayacaksın, yanına bile yaklaşmayacaksın.” Sırlar ve cevaplar, masal ve hayat, o yasak kapının arkasındadır.

7-Samed Behrengi-Bir Şeftali Bin Şeftali

Samed Behrengi’nin sıcacık masallarından bir başkası ise Bir Şeftali Bin Şeftali. İki küçük yoksul çocuğa ve bir şeftali ağacına kulak verin.

Toprak,anamın da anasıydı,benim de anamdı. Kuşkusuz tüm canlıların anasıydı toprak…

 

BONUS: Bir Varmış Bir Yokmuş

Melisa Sözen’in dilinden masalları dinlemeye Mert Fırat’ın sesinden prenslere küsmeye niyetliyseniz masal tadında bir film.

Unutmayın: Kurbağalar öpünce değil duvara fırlatınca prense dönüşür 😉 Yaşıyorken masal okuyun 🙂

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid