Aşk Uğruna (Equals)

Kristen Stewart ile Nicholas Hoult’un baş rolünü paylaştığı “Equals” 15 Temmuz günü gösterime girdiğinde ülkede büyük bir darbe girişimi oldu ve bu sebeple film ağırlığını ortaya koyamadı. Karşımızda gerçekten ilginç bir gelecek distopyası var. Distopya ütopya’da ki güzel dünyanın tam tersi olarak gelecekteki baskıcı devlet demektir.

Duyguların ve birçok hastalığın kökünün kurutulduğu baskıcı bir gelecekte insanlar duygusuz bir robot gibidir, bu nedenle huzur içinde yaşamaktadır. S.O.S. adında daha önceden keşfedilmemiş bir bulaşıcı hastalık, Silas’ın yeniden duygu hissetmesine ve iş arkadaşı Nia’ya aşık olmasına neden olur. Nia da aynı hastalıktan muzdariptir, ama bunu saklamaktadır. İkili gözlerden uzak bir şekilde ve kesinlikle yasak olmasına rağmen aşk yaşamaya başlarlar. Ancak bir süre sonra hastalığın ilacı bulunmuştur ve Silas ile Nia, hislerini ve birbirlerini kaybetmemek için her şeyi göze almaya hazırdır.

Aç gözlülük, fakirlik, şiddet gibi unsurların olmadığı bir dünyada geçen filmde yeni bir evrede yaşayan insanlık depresyon, aşk, nefret gibi duygularını da geri plana iterek duygulardan kurtulma yoluna gidiyor.

İlk başlarda insanlığı kurtaracak bir “çözüm” gibi görülen duygusuzlaşma, bütün dünyada kusursuzca işlerken, bir hastalığa yakalanarak tekrar hissetme yeteneğini kazanan baş karakterlerimizin kendilerini bir aşkın içinde bulmasıyla işler değişiyor.

Her toplumda olduğu gibi bu yeni toplumda da belli başlı kurallar var, örneğin âşık olmamak, seks yapmamak, robot gibi yaşamak, arkadaşlık ve dostluk kurmamak ve doğurganlığı arttırmak gibi…

Filmi izlemeden önce bilmeniz gerekenler;

1- Bilim kurgu ve romantizm ögelerinin harmanlandığı ender filmlerden.

2- Nicholas Hoult’a bakıp da ben bu adamı nereden tanıyorum diyenler…

Nicholas Hoult, Aşk Uğruna’dan önce Mad Max: Fury Road’ta Nux adındaki psikopat karakteri canlandırıyordu.

3- Filmin çekimleri Japonya ve Singapur’da gerçekleşti.

4- Filmdeki herkes kısa saçlı.

5- Filmde bir Türk’ün de katkısı var: İdil Biret.

Filmin müziklerinden birisi de İdil Biret’in Chopin performanslarından birini içeriyor: “Nocturne No”

Buradan bakınca Aşk Uğruna her yönüyle farklı bir romantik drama olmayı başarıyor. Konu olarak çığ yaratan bir film olmasa da bakış açınızı genişletecek. İzledikten sonra siz de kararınızı verin.

Filmin Fragmanı;

 

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid