70 metre derinliğindeki çukura düşen yavru köpeğin kurtarılma hikayesi

Beykozda 10 yıl önce sondaj için açılan 30 santimetre çapında 70 metre derinliğindeki çukura düşen yavru köpeği kurtarmak için AFAD, İstanbul İtfaiyesi,Akut,Hayvan hakları dernekleri ve gönüllü hayvan severler ile yapılan çalışma sonucunda minik yavrumuz kurtulmayı başardı. Ama uzun süren çalışma hiçte kolay gerçekleşmedi.Kurtarılma çalışmaları 10 gün sürdü.

Termal kameralarla deliğin içi kontrol edilerek ilerlendi.

Bir insanın giremeyeceği genişlikte olan çukur yavrumuzu kurtarma işlemini oldukça zor bir hale sokmuştu. Ayrıca kurtarma çalışmalarına İstanbul Teknik Üniversitesi’nden maden yüksek mühendisi Orhan Kural ve Zonguldak’tan gelen Türkiye Taş Kömürü Kurumu’ndan (TTK) üç mühendis de katıldı.

Kurtarıldığı an deliler gibi su içen minik yavru

Tüm bu kurtarma çalışmaları devam ederken yağmur ve hava şartlarından etkilenmemesi için yavru köpeğin düştüğü kuyunun üstüne çadır çekildi.

Ayrıca Kuyu’yu kurtarmak için Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik takımı’ndaki öğrenciler de robot kol geliştirdi.

Kurtarıldığı için çok mutlu olan minik yavru hem çok usluydu hemde çok çok heyecanlı. Kurtarıldıktan sonra yavru köpeğin ismi ” Kuyu ” konuldu.

Şu bakış insanlığa o kadar çok şey öğretiyorki aslında.

 

Kurtarma ekibinde görev alan güzel ekiplerden bir tanesi

 

İşte yavru köpeğin kurtarılma anı ;

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bil içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.