30 Ağustos Zafer Bayramı

Her ülkenin kendine has destansı zaferleri gururlanacakları bir geçmişi vardır. ! Ancak söz konusu destan söz konusu zafer olunca Türkiye Cumhuriyetimizin zaferleri verdiği mücadeleler asla göz ardı edemez ve bir çok ülkeye korku salıp önderlik etmiştir. Biz dilimiz döncükçe açıklamaya çalıştık ancak 30 ağustos zafer bayramımızın resmi kaynaklarda açıklaması aşağıdaki gibidir.Bu ülke çok savaşlara girip çok mücadeleler kazanmıştır. Ancak dileriz’ki artık savaşlarla kan dökülmesin insanlar ölmesin barışla dostluklarla dünya daha güzel bir noktaya gelsin..

Yaşıyorken Barış ve dostluk için mücadele edelim..

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar‘da Mustafa Kemal‘in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz‘u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde[1] her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz‘un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir‘e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

30au2 30au3
30au8 30au9
Unutmadan Belgeselide sizlerle buluşturuyoruz ;

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Oku içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.