16. If Bağımsız Filmeler Festivali

2017’nin İlk Film Festivali’nin Tadını Çıkarın

Hala duymayan kaldıysa tekrar belirtelim. Yaşıyorken yapmanız gereken ve sabırsızlıkla beklediğimiz festival geldi. 16. If Bağımsız Filmeler Festivali. Bu festival 2017 sezonunu ilk açan film festivalidir. Birçok sinemsever program açıklanır açıklanmak gitmek istediği filmleri seçer. Geçen yıl olduğu gibi festival sadece İstanbul ile sınırlı değil. Ankara ve İzmir de programa dahil edildi. Festivalin bir parçası olmak için hala geç değil. Hemen harekete geçin ve festival filmlerinden birine bilet alın.

Festival bu sene 13 bölümden oluşuyor; Keş!f, Aşk & Başka Bi’ Dünya, Galalar, !f Müzik, Oyun, Gökkuşağı, Sanat Hayat İçindir!, Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller, Ev, Karanlık&Köşeli, !f Kült, Özel Gösterimler ve Türkiye’de Kısalar.

Bu 13 bölüm içerisinde birbirinden farklı ve herkesin hoşlanabileceği bir film bulmak kesinlikle mümkün. Koşuşturmaya ara verip sizi farklı dünyalara taşıyacak filmlerden bir tanesini izleyin.

Festivalin ilk dikkat çeken yönü farklı ülkelerden yönetmenlerin yanı sıra ünlü yönetmen ve oyuncuların da olduğu filmlere oldukça fazla yer vermesidir. Bu senenin programı akşam gösterimlerine ağırlık vermiştir.

Normalde ülkemizde vizyon şansı yakalayamayan ödüllü filmleri ve yönetmenleri izlemek için bu festival en iyi fırsatlardan biridir.

Peki bu sene 16.sı düzenlenen If Bağımsız Filmler Festivali hakkındaki ilk izlenimler ne yönde?

Bu sene ilk bakışta dikkatimi çeken ilk konu gündüz seanslarının oldukça az sayıda olması. Bir önceki yıl her gün sabah 11’den akşam 21.30’a kadar film izleme şansınız vardı. Bu sene ise özellikle Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri sadece tek bir sinema salonunda bu imkan sunulmuş.

Diğer bir konu ise bilet fiyatları geçen seneye göre oldukça yüksek. Özellikle gündüz seanslarının sayısının azaltılması daha pahalı olan akşam seanslarının tercih edilmesine neden olmuştur. Yapılan kampanyalar sadece gündüz seanslarında geçerli olduğu için öğrenciler için pek de etkili olmamış. Bunun nedeni de tabi ki gündüz seanslarının sayısının oldukça azalmış olması.

Festivale ilgi en az geçen seneki kadar fazla. Gösterimlerin çoğunda bilet bulmak oldukça zor olsa da hala şansınız var. Gala biletleri ilk satışa çıktığı gün neredeyse tükendi. Fakat hafta sonu için diğer seanslarda şansınızı hala deneyebilirsiniz.

Bu iki olumsuzluğu bir kenara koyup !f Bağımsız Filmler Festivali’nin bize ne sunduğuna bakalım.

20151023_Moonlight_D08_C1_K1_0878.tif

Eğer ünlü isimleri festivalde izlemek istiyorsanız, festival bu sene oldukça fazla seçenek sunuyor. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz ki Danny Boyle’un kült filmi Transpoitting’in devamı olan T2 Transpoitting filmidir. İkinci film 1996 yılında vizyona giren ilk filmden tam 20 yıl sonra seyircilerin beğenisine sunulmuştur. Bu kült filmin devamı olan T2 Transpoitting orijinal kadronun tamamını barındırarak ilk filmin sürükleyiciliğini korumaktadır. Festival iki salonda T2 Transpoitting’den önce ilk filmi de göstererek hafızamızı tazeleme imkanı sunuyor.

Tanınmış isimleri içeren diğer bir film de Natalie Portman ve Lily-Rose Depp’in oynadığı Planetarium filmidir. Bu filmin ilk gösterimi festivalin İstanbul ayağının ilk günü olan 16 Şubat Perşembe günü yapıldı fakat ilerleyen tarihlerde tekrar gösterimleri olacak. 30ların Fransa’sında iki kız kardeşin farklı bir hikayesini izlemek isteyenler kesinlikle bu filmi kaçırmamalı.

Ünlü isimlerin olduğu filmlerin yanında farklı ülkelerden farklı yönetmenleri de izleyebilme imkanınız var.

!f festivali sadece filmlerle de sınırlı değil. İstanbul’da festival ruhunu her güne taşımak için çeşitli etkinlikler de düzenlenmekte. Festival kapsamındaki atölyeler ve müzik etkinlikleri de ilginizi çekebilir. Festival ruhunu yakalamak ve bu atmosferin içinde bulunmak için bu etkinliklere de katılabilirsiniz.

 

İfade Bırak
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.